Sivil toplum kavramı bağlamında Türkiye'de sivil toplum kuruluşları: TÜSİAD örneği
Concept of civil society in the context of non-governmental organization in Turkey: The case of TUSİAD
  1. Tez No: 502245
  2. Yazar: MESUT DENLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN HAŞLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Sivil toplum kavramının tarihsel serüvenine bakıldığında, kavram birçok aşamadan geçmiş ve çoğu düşünür tarafından farklı anlamlara gelecek şekilde kullanılmıştır. Sivil toplum, devletin denetim alanı dışında kalan, devletten bağımsız, rızaya dayalı bir şekilde oluşturulan kurum ve faaliyet alanı olarak tanımlanabilir. Bu alanda faaliyet yapan aktörlere sivil toplum kuruluşu ya da kısaca STK denilmektedir. Sivil toplum kavramı, 1980 sonrasında Türkiye'de yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanılmış ve popülerliği gittikçe artmıştır. Her kesimden kişilerin kullandığı bir kavram olan sivil toplum, sosyal bilimler alanında pek çok çalışmaya konu olmuştur. Sivil toplum, insanların yönetime katılmasında alternatif bir yol sunması bakımından son derece önemlidir. Sivil toplum kuruluşlarının, demokrasinin pekişmesinde yapıcı etkisi, toplumun refaha kavuşturulmasındaki işlevi ve devletin ulaşamadığı alanlara uzanma özelliği, sivil toplumun önemini daha da arttırmıştır. Çalışmanın örnek konusunu oluşturan TÜSİAD, 1971 yılında bir grup iş adamının kurmuş olduğu, etkin ve ekonomik gücü olan bir dernektir. TÜSİAD, günümüzde hem iç hem de dış siyasette ele aldığı konuların çeşitliliği, gerçekleştirdiği etkinliklerin kapsamı ile dikkat çekmiştir. TÜSİAD'ın, sadece kendini ilgilendiren konuların yanında toplumun tümünü ilgilendiren konularda da çalışmaları olmuştur. TÜSİAD, söylem, eylem ve yayınladığı raporlarla demokratikleşme vurgusu yapan bir kuruluştur. Fakat tarihsel geçmişinde demokrasiyle bağdaşmayan eylemleri, söylemleri olmuştur. TÜSİAD'ın her durumda ve koşulda demokrasiyi destekleme noktasında ilkesel tavırlar sergilemediği ileri sürülebilir. Çalışmanın birinci bölümünde, sivil toplumun kavramsal ve tarihsel perspektifi ele alınmıştır. Daha sonra Türkiye'de sivil toplum düşüncesinin tarihsel gelişimi incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, sivil toplum kuruluşlarının tanımı, özellikleri, çeşitleri, örgütlenme biçimleri ve işlevleri irdelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise, çalışmanın temel konusunu oluşturan TÜSİAD mercek altına alınmıştır. Çalışmada, konuya ilişkin olarak her türlü yazılı kaynağa ulaşılmış ve internet ortamındaki akademik değer taşıyan bilgilerden yararlanılmıştır. Çalışmanın amacı, genel olarak sivil toplum kavramının tarihsel gelişimini ve Türkiye'de sivil toplumun gelişimini vermektir. Ardından sivil alanın aktörleri olan sivil toplum kuruluşlarını ayrıntılı şekilde tanıtmaktır. En nihayetinde sivil toplum kavramı ve sivil toplum kuruluşu bağlamında bir sivil toplum kuruluşu olarak TÜSİAD'ı incelemektir.
Özet (Çeviri)
When we look at the historical journey of the concept of civil society, the concept has passed through saveral stages and has been used by many thinkers in different meanings. Civil society can be defined as the institution and field of activity that is established outsid the governmental organization, independence and consent based. Actors operating in this area are called non-governmental organization or NGOs for short. The concept of civil society, has started to be used widely in Turkey after 1980 and its popularity has increased substantially. Civil society, a concept used by people from all walks of life, has been the subject of many studies in the field of social sciences. Civil society is crucial in providing an alternative way for people to participate in governance.Civil society organizations, the constructive impact of consolidation of democracy, the function in the society prosperous and feature extends to areas beyond the reach of the state, it has increased the importance of civil society. TUSIAD, which constitutes the subject of the study, is an association that has been established by a group of businessmen in 1971, which is an effective and economically powerful. TUSIAD, nowadays the variety of issues covered in both domestic and foreign policy, has attracted attention with its scope of activities it performs. TÜSİAD has had to work on issues that concern the entire society as well as issues that only concern itself. TUSIAD is an organization that emphasizes democratization with statments, actions and reports. But in their historical past, their action and discourses, which are incompatible with democracy, have become discourses. It can said that TUSIAD does not exhibit pricipled attitudes in anay case and in support of democracy in all conditions.. In the first part of the study, civil society's conceptual and historical perspectives were described. Then the historical thinking development of civil society in Turkey was investigated. In the second part of the study, the definition of civil society organizations, characteristics, types, forms of organization and functions were discussed. In the last part of the work, TUSIAD, which constitutes the subject of the study, has been taken under examination. In the study, all kinds of written sources have been used regarding the issue and has benefited from the information-bearing academic value in the Internet environment. The aim of this study is to give the general historical development and the development of civil society in Turkey concept of civil society. Then to introduce in detail the actors of civil society organizations in civilian areas. Finally, it examines TUSIAD as a non-governmental organization in the context of civil society concept and non-governmental organization. Summery