Nesnenin huzursuzluğu
Restlessness of the object
- Tez No: 502268
- Danışmanlar: PROF. DR. CEBRAİL ÖTGÜN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Geçmişten günümüze uzanan tarihsel süreçte nesne/nesnenin ne'liği, insanlık tarihinin vazgeçilmez konularından biri olmuştur. İnsanların nesneye bakışı, ona uzanışı ve kavrayışı zaman içinde değişime uğramıştır. Yaşam döngüsünde olduğu gibi sanat alanında da nesne sürekli değişen, yeni anlamlar ve biçimler üreten bir kavram olarak varlık kazanmıştır. Bu tez çalışmasında da nesnelerin geçirdiği dönüşüm süreci, sanatçıların nesneler dünyası ile kurduğu ilişki ve nesnelere yükledikleri yeni anlamlarla oluşturdukları yaklaşım biçimleri irdelenmiştir. Bu bağlamda sanatta nesne üzerinden yaşamın sorgulanması nesnelerin kişiselleştirilmesi ve belleğin yeniden inşası üzerinde durulmuştur. Genelden özele giden bir perspektifte yaşam çevresi ve anılar arasındaki dolaşımla nesneler görsel imgelere, sanat nesnelerine dönüştürülmüş, duyarlılıkların ve huzursuzluğun ifade edilmesinde bir araç olmuştur. Tarih boyunca sanatın konusu her ne olursa olsun, günlük hayatta kullanılan anlamlarından farklı bir dil ve estetik yaratım sürecini içerir. Bu tezin kişisel uygulamalar bölümünde yer alan“Bidonlar”,“Parçalanma ve Dönüşüm”,“Hayalet Şehir”,“Enkaz ve Yaşam”,“Anı-Bellek”olarak isimlendirilen çalışmalar nesneyi ele alış ve ifade ediş biçimiyle kendimi, yaşantımı, çağımızı ve günümüz sanatını sorgulamaya davet niteliği taşır. Resimler ve sanat nesneleri, kendi yaşam alanını yaratıp yeni anlamlarla dolaşıma çıkarken, insanların varoluş ve yok oluş sürecinin de doğal bir parçasıdır. Bu düşünce doğrultusunda çalışmalarla nesnenin biçimsel ve kavramsal olarak varlığı ve değişimi ele alınarak sorgulanmıştır. Böylece bu tez ve sanat çalışmaları farklı anlam katmanlarına ve farklı okumalara bir yolculuk niteliği taşır.
Özet (Çeviri)
The history of the object / object in the historical process, which is from the past to the present day, has become one of the indispensable subjects of human history. People's view of the object, its reach and comprehension have changed over time. In the field of art, as it is in the life cycle, the object has become a concept that is constantly changing, producing new meanings and forms. In this thesis study, the transformation process of objects, the relations that artists established with the world of objects, and the forms of approach they have created with new meanings they have put into objects have been examined. In this context, the question of life through object in art, personalization of objects and reconstruction of the memory was emphasized. In a general perspective, objects have been transformed into visual objects, objects of art, and a means of expressing sensitivities and uneasiness, with circulation between the environment and memories. Whatever the theme of art throughout history, it includes a language and aesthetic creation process that is different from the meanings used in everyday life. In the personal applications section of this thesis.works described“Barrels”,“Fragmentation and Transformation”,“Ghost City”,“Wreck and Life”and“Memory”by way of handling and expressing the object, inquires myself, my experience, present time and today's art. Paintings and art objects are a natural part of people's existence and destruction as they create their own living space and circulate with new meanings. It was questioned by studying the existence and change of the object in a formal and conceptual way. Thus, the thesis and art works carry a different type of meaning and a different journey of readings.