Gümüş nanopartikülünün boyut ve doz bağımlı olarak karaciğere etkisinin araştırılması
Investigation of the size and dose dependent effect of silver nanoparticle on liver
- Tez No: 502304
- Danışmanlar: PROF. DR. SABİHA SERPİL KALKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Nanopartiküllerin benzersiz fizikokimyasal ve biyolojik özelliklerine bağlı olarak kullanımları giderek artmaktadır. GümüĢ nanopartikülü en geniĢ kullanım alanına sahip olan nanopartiküldür. NanogümüĢün antimikrobiyal özellikleri tüketici ürünlerinde ve sağlık ürünlerinde yoğun kullanım alanı bulmasıyla sonuçlanmıĢtır. Bu yoğun kullanıma bağlı olarak çevreye ve insan sağlığına olası etkileri ile ilgili Ģüpheler ortaya çıkarmıĢtır; bu yüzden nanogümüĢün biyolojik etkileĢimi ve potansiyel toksisitesinin mekanizmasının daha iyi anlaĢılması ihtiyacı oluşmuştur. 35 Wistar Albino sıçan her grupta 5 sıçan olacak Ģekilde 7 gruba ayrılmıĢtır. Kontrol Grubu (Grup 1) çeĢme suyu, Grup 2 20 nm 50 mg/kg, Grup 3 20 nm 300 mg/kg, Grup 4 80-100 nm 50 mg/kg, Grup 5 80-100 nm 300 mg/kg nanogümüĢ 10 gün boyunca 24 saat aralıklarla oral olarak uygulanmıĢtır. Vücut ağırlıkları çalıĢmanın baĢlangıcında ve sonunda kaydedilmiĢtir. TAS, TOS, ALT, AST, ALP, GGT seviyeleri ölçülmüĢ ve OSI değeri hesaplanmıĢtır. Parafin kesitler hematoksilen&eozin ile boyanmıĢ ve alınmıĢ olan diğer kesitler polylisin kaplı lamlara yerleĢtirilmiĢtir. CD68 ve TUNEL boyama gerçekleĢtirilip değerlendirilmiĢtir. Apoptotik indeks TUNEL boyama ile belirlenmiĢtir. Grupların vucüt ağırlığında istatistik olarak anlamlı fark gözlenmemiĢtir. Her ne kadar bazıları istatistiki olarak anlamlı fark göstermese de TAS, TOS, OSI değerleri düĢen boyut ve artan doz ile artıĢ göstermiĢlerdir. Serum ALT seviyeleri farklılık göstermemiĢtir. Serum ALP ve AST seviyeleri azalan boyut ve artan doz ile artıĢ göstermiĢtir. Sıçanların karaciğerinin H&E boyanması ile yapılan histopatolojik değerlendirmede konjesyon, lenfosit infiltrasyonu, nekroz, pleomorfik nükleus ve sinüzoidlerde dilatasyon gözlenmiĢtir. TUNEL boyama apoptozisin azalan boyut ve artan doz ile arttığını göstermiştir. Bu çalışmanın sonuçları gümüş nanopartikülünün vücutta oksidatif stresi ve karaciğerde toksisiteyi yüksek dozlarda ve küçük boyutlarda oluşturduğunu şgöstermiĢtir. Farklı boyutlarda ve yüksek dozlarda nanogümüş kullanırken dikkatli olunmalıdır.
Özet (Çeviri)
Nanoparticles are increasingly used because of their unique physicochemical and biological properties. Silver nanoparticle is one of the most commonly used nanoparticle. The antimicrobial properties of silver nanoparticles have resulted in their extensive application in consumer and health care products. This extensive application is leading to concerns about the potential environmental and human health impacts, so it is becoming necessary for a better understanding of the mechanisms of silver nanoparticles‟ biological interactions and their potential toxicity. 35 Wistar Albino rats were randomly divided into five groups of 7 rats each. In this experiment Control Group (Group 1) tap water; Group 2 20 nm 50 mg/kg; Group 3 20 nm 300 mg/kg; Group 4 80-100 nm 50 mg/kg; Group 5 80-100 nm 300 mg/kg anosilver received via gavage for 10 days at 24 hour interval. The body weights recorded in the beginning and at the end of the experiment. Blood serum TAS, TOS, ALT, AST, ALP, GGT levels were determined and OSI parameters were calculated. Paraffin blocks were stained with hematoxylin&eosin. Staining with CD 68 and TUNEL was performed and evaluation was done. Apoptotic index was evaluated with TUNEL. There were no statistically significant differences in the body weight of the groups. Even some of them did not show statistically significant difference, serum TAS, TOS and OSI values showed increase with the decreased size and increased dose. Serum ALT levels were not showed differences. Serum ALP and AST levels were increased with the decreased size and increased dose. Congestion, lymphocyte infiltration, necrosis, pleomorphic nucleus, dilation in sinusoids were visualized by histopathologic examination of rats‟ liver by H&E staining. TUNEL staining showed that apoptosis increased with the decreased size and increased dose. These results of present study showed silver nanoparticle may have oxidative stress in the body and toxicity in the liver at high doses and small sizes. Attention must be paid when using different sizes and high doses of nanosilver.