Primer hiperlipidemik ve obez hiperlipidemik bayanlarda multiplex immunoassay yöntemi kullanılarak kardiovasküler risk parametrelerinin (sE-selektin,follistatin(FST), dPAPP-A, sPECAM-1,pentraxin-3, doku faktörü) değerlendirilmesi
The evaluation of cardiovascular risk parameters (sE-selectin, Follistatin (FST), dPAPP-A, sPECAM-1, Pentraxin-3 (PTX3), TissueFactor (TF)) using the multiplex immunoassay method in women primary hyperlipidemic and obese hyperlipidemic
  1. Tez No: 502305
  2. Yazar: ÜMMÜ BETÜL BACAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA HÜMEYRA YERLİKAYA AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Kan lipidlerinin normal sınırların üzerinde olmasına hiperlipidemi denir ve hiperlipidemi primer veya sekonder olabilir. Primer bozukluklar genetik veya indüklenen bozuklukları kapsarken, sekonder bozukluklar diğer hastalıkların sonucu olarak meydana gelebilir (diyabet, obezite vs). Hiperlipideminin, kardiyovasküler hastalıklara sekonder mortalite ve morbiditenin artışında önemli bir role sahip olduğu çok sayıda çalışma ile gösterilmiştir. Çalışmamızda, ateroskleroz sürecinde etkili olduğu bildirilmiş bazı parametrelerin (sE-Selektin, Follistatin (FST), dPAPP-A, sPECAM-1, Pentraxin-3 (PTX3), Doku faktörü (TF) özellikle ilk defa hiperlipidemik hastalarda sonuçlarının ortaya konulması amaçlanmaktadır. Yöntem: Bu kapsamda çalışmamızda primer hiperlipidemik ve obez hiperlipidemik bayanlarda multiplex immunoassay yöntemi kullanılarak kardiyovasküler risk parametrelerinin (sE- Selektin, Follistatin (FST), dPAPP-A, sPECAM-1, Pentraxin-3 (PTX3), Doku faktörü (TF)) serumda seviyeleri araştırıldı. Konya Eğitim Araştırma Hastanesi Dahiliye kliniğine başvuran 18-70 yaşları arasında 28 gönüllü primer hiperlipidemik ve 18-70 yaşları arasında 32 gönüllü obez hiperlipidemik bayanda ve Konya Eğitim Araştırma Hastanesi Dahiliye kliniğine başvuran ve herhangi klinik bir rahatsızlığı tespit edilmeyen 18-70 yaşları arasında 30 gönüllü sağlıklı bayanın rutin olarak verdikleri 12 saatlik açlık sonrası kanlarından (serum) arta kalan numunelerde hedeflenen parametreler çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Hyperlipidemia involves abnormally elevated levels of lipids and/or lipoproteins in the blood. Hyperlipidemias are divided in primary and secondary subtypes. Primary hyperlipidemia is usually due to genetic causes (such as a mutation in a receptor protein), while secondary hyperlipidemia arises for some other reasons suchas diabetes and obesity. Hyperlipidemia plays an important role the increase of secondary mortality and morbidity in cardiovascular diseases. This is shown with many study. The aim of the study was to get results the effect of some parameters ((sE- Selectin, Follistatin (FST), dPAPP-A, sPECAM-1, Pentraxin-3 (PTX3), Tissue Factor (TF)) in atherosclerosis process specially in patients with hyperlipidemic at first time. Method: We have studied serum levels of cardiovascular risk parameters (sE-Selectin, Follistatin (FST), dPAPP-A, sPECAM-1, Pentraxin-3 (PTX3), Tissue Factor (TF)) using the multiplex immunoassay method in women primary hyperlipidemic and obese hyperlipidemic. We have studied these parameters in samples (serum) remaining from blood given as a routine after 12 hour fasting in 30 healthy women between the ages of 18-70 and 28 primary hyperlipidemic and 32 obese hyperlipidemic between the ages of 18-70 women refer to İnternal Medicine Clinic, Konya Education and Research Hospital.