Hemşirelerin hemşire yardımcısının iş ve görev tanımlarına ilişkin görüşlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of nurse views relevant the duty and task descriptions of nursing assistant
- Tez No: 502303
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MANAR ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Günümüzde yaşam süresinin uzaması, kronik hastalıkların ve bakım ihtiyacının artması ve kalite beklentisinin yükselmesine bağlı olarak hemşire sayısının yetersiz kalması ara insan gücüne olan ihtiyacı artırmıştır. Dünyada birçok ülkede bu ihtiyacı karşılamak için hemşire yardımcılığı uygulanmakta olup bu personel grubunun eğitim, iş görev tanımları ve yasal düzenlemeleri farklılık göstermektedir. Bunun yanında iş ve görev tanımını netleştirme çabaları, hemşirelere yetki devri konusunda yeterlilik sağlamak için verilen eğitimler, roller değiştikçe güncellenen yasalar, yenilenen uygulama ve eğitim standartları, kullanılan farklı uygulama alanları gibi bazı özellikler ortaktır. Hemşire yardımcılığı uygulaması Türkiye'de 2014 yılında ortaöğretim düzeyinde ilk öğrencilerini alarak başlamıştır. 2018 yılında ilk mezunlarını vererek sahaya inecek olan bu yeni personel grubu sürekli olarak hemşireler ile işbirliği içinde çalışacaklardır. Bu nedenle çalışmanın amacı, hemşirelerin hemşire yardımcısının iş ve görev tanımlarına ilişkin görüşlerini değerlendirmektir. Araştırmaya tıp fakültesi hastaneleri ve özel hastanelerde çalışan 438 hemşire gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcıların sosyo-demografik ve çalışma özellikleri, hemşire yardımcılığı uygulamasına ilişkin görüşleri ve iş-görev dağılımlarını kapsayan girişimlerin yer aldığı ifadelere vermiş olduğu yanıtlar ortalama, frekans, yüzde ile değerlendirilmiş ve ki-kare analizleri uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre hemşirelerin çoğunluğu, hemşire yardımcısının iş ve görev tanımları hakkında yeterince bilgi sahibi olmadığı yönünde görüş bildirmiştir. Ayrıca uygulanacak girişimlerde hemşirelerin yönetmeliğe paralel olmayan görüşlere sahip olduğu görülmüştür. Bunun yanında, hemşirelerin bazı sosyo-demografik ve çalışma özelliklerinin, hemşire yardımcılığı uygulamasına ilişkin görüşlerinde ve iş-görev dağılımlarını kapsayan ifadelere verdikleri yanıtlarda anlamlı fark olduğu bulunmuştur. Araştırmanın sonuçları hemşireler arasında bu uygulamaya ilişkin farklı görüşler olduğunu ve iş-görev karmaşası yaşanabileceğine dair bazı ipuçları verdiğini göstermektedir. Bu araştırma, henüz sahada çalışmaya başlamamış olan bu meslek grubu ile hemşireler arasında işbirliğinin sağlanması ve iş-görev karmaşasının yaşanmaması amacıyla literatür ve istatistiki veriler ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
At the present time, the prolongation of the life span, the increase in the need for chronic diseases and care, the increase in quality expectancy and the inadequate number of nurses have increased the need for intermediate human power. In many countries around the world, the nursing assistant is available to compensate this need and education, task-duty descriptions and legal regulations of this staff group vary. In addition, there are some common features such as efforts to clarify duty and task descriptions, trainings given to nurses to qualify for competency, updated laws as roles change, renewed practice and training standards, different application areas used. In Turkey the nursing assistant practice started in 2014 by accepting the first students at the high school level. This new staffing group, which will work in 2018 by graduating its first students, will continuously work in cooperation with the nurses. Therefore, the purpose of this study was to evaluate the opinions of the nurses, regarding the duty and task descriptions of the nursing assistants. 438 nurses working in medical faculty hospitals and private hospitals participated in the research voluntarily. The participants' socio-demographic and working characteristics, their opinions on nursing assistant practice, and the answers given by the implementations including duty-task distributions were evaluated also mean, frequency, percentage and chi-square analyzes were applied. According to findings from the research, the majority of the nurses commented that the nursing asistant did not have enough information about duty and task descriptions. It was also seen that the nurses had opinions that were not in line with the regulations in the implementations. In addition, it was found that some socio-demographic and working characteristics of the nurses were significant difference in the opinions regarding the application of the nursing assistant and in the answers given the statements including the duty-task distributions. The results of the study exhibit that there are different opinions among nurses regarding this practice and that it gives some clues that work-task complexity can be experienced. This research presents literature and statistical data to provide cooperation between nurses and the occupational groups who have not yet started to work in the field and to take some precautions in order to avoid the complexity of duty-task.