Conditionality principle of the European Union: A democratic dilemma?
Avrupa Birliği'nin koşulluluk ilkesi: Bir demokratik ikilem
- Tez No: 502308
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERZUKA SELİN TÜRKEŞ KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Uluslararası siyasi sahnede hem ekonomik olarak hem de siyasi olarak çok önemli bir yere sahip olan Avrupa Birliği, üye ülkeleri belirleme sürecinde etkili farklı araçlar kullanmaktadır. Koşulluluk ilkesi bu bahsi geçen araçların en önemlilerinden biri olmakla birlikte, dış ilişkilerinde Avrupa Birliği'nin en çok eleştiri aldığı araçlardan birisidir. Öyle ki, koşulluluk ilkesi üyelik öncesi süreçte ülkelerin Avrupa Birliği'ne üye olabilmesi için bir havuç haline gelmiştir. Bu araştırma, özünü Avrupa Birliği'nin bu koşulluluk ilkesinden alarak demokratikleşme konusunda üyelik öncesi ve üyelik sonrası ülke davranışlarını ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Avrupa Birliği'nin Merkez ve Doğu Avrupa genişlemesi ile komünist rejimin otoriter kitabını tüm siyasi bölümleriyle kapatan demokratikleşme ve demokratik değerlerin yerleşmesi sağlandı. Ancak ilerleyen süreçte Doğu Avrupa genişlemesi sonrası Avrupa Birliği müktesebatına uyum konularında bir takım geri dönüşler yaşandığını görmekteyiz. Bu bağlamda, çalışmanın amacı koşulluluk ilkesinin üyelik sürecine getirmiş olduğu materyalist bir pazarlık yerine; ikna, öğrenme ve uygunluk sürecini getiren yeni bir perspektif oluşturulması gerektiğini vurgulamaktır.
Özet (Çeviri)
The European Union, which is a quite significant economic and political entity in the international political scene, has been using many effective tools at pre-accession period in order to determine its members. Conditionality principle is one of the most significant and visible instruments of the European Union's external relations, which is also being harshly criticized. Conditionality comes into prominence as an“accession”carrot before gaining membership status. This research takes its roots from conditionality principle in that sense and aims to reveal the relationship between pre-accession and post-accession behaviors of the member states on democratization. The European Union's enlargement to the Central and Eastern Europe transferred democracy and democratic principles to the region which closed the authoritarianism book with its all political chapters of old communist regime. However, the Eastern Central European experience revealed some drawbacks on compliance with the EU acquis of the new member states in the post-accession period. In this context, this study aims to provide a new perspective to conditionality, which highlights persuasion, learning and appropriateness of behavior instead of a materialist bargaining strategy.