An evaluation of the relations between Turkey and the Eu in the context of democracy
Avrupa Birliği ve Türkiye ilişkilerinin demokrasi bağlamında bir değerlendirilmesi
- Tez No: 209982
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ARMAĞAN EMRE ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Türkiye'nin Avrupa Topluluguna üyelik için 1987 yılında basvurması ile birlikte Toplulukla iliskiler, çesitli dönemlerde ülkenin politik isleyisindeki aksaklıklar ve ekonomi alanındaki eksikliklerinden dolayı kopukluklarla sonuçlandıysa da 1999 yılında Helsinki Zirvesinde alınan bir kararla adaylık statüsünün kazanılması ile birlikte ivme kazanmıstır. Bundan sonraki tarihlerde Türkiye anayasal degisikliklerle idam cezasının kaldırılması, yeni ceza yasasının yürürlüge girmesi, etnik azınlık haklarının korunması, insan hakları ve askersivil iliskileri konularında önemli reformlar gerçeklestirmistir. AB Türkiye iliskileri baglamında AB'nin sartlı müzakere stratejisi ile AB'nin demokrasi açıgı ve tasıdıgı sivil-güç özellikleri dolayısıyla temsil ettigi degerlerin yükledigi uluslararası sistemdeki rolü arasında iliski bulunmaktadır. Her ne kadar, AB'nin üyelik için basvurmus devletlere uyguladıgı sartlı müzakere stratejisinde kullandıgı Copenhag Kriterleri Birligin tesvik ve yaptırım politikalarında açılım saglasa da açık bir demokrasi ve etnik azınlık tanımı olmayan AB'nin nüfuz gücü bundan olumsuz etkilenmektedir. Burada AB, aday ülkelere kurallara uyumlarını tesvik edebilmek ve temin edebilmek için üyeligin askıya alınması, finansal yardımın kesilmesi seklinde yaptırımlar uygulamaktadır. Tüm bu yaptırımların etkili olup olmadıgı tartısılabilir. Nitekim kosulların yerine getirilmesi sartı ile finansal yardım saglanması, adaylık statüsü tanınması, müzakere sürecinin aksaksız devam ettirilmesi, tam-üyelik gibi tesvikler AB'nin elini güçlendirmekte ve asimetrik güç derecesini Birligin lehine dönüstürmektedir. Bu baglamda, Türkiye gibi diger aday ülkeler tam-üyelik olasılıgını kazanabilmek ve bunun saglayacagı faydadan pay alabilmek için kosullara uyumun maliyetini göze alarak, iç politik çevreler; sivil toplumdan gelecek dirençlere ragmen ve desteklerin de tesvikiyle, yasalarını AB'nin belirledigi standartlarla uyumlu sekilde düzenlemeyi istemektedirler. Öte yandan dikkate alınması gereken bir diger nokta ise, AB, uluslarüstü ve hükümetlerarası özeliklere sahip bir politik sistem olarak her zaman sartlı müzakere stratejisinde basarılı olamamaktadır. Zira tam üyelik için sırada bekleyen bu adaylar az ya da çok AB'nin ortak kimlik eksikligi, karar alma organlarına üye devlet vatandaslarının katılımının kısıtlı olması, Brüksel'in her kararı tepeden inmeci politikalarla yürütmesi ve Avrupa Parlamentosunun yeterli yetkilerle donatılmamıs olması demokrasi açıgı, mesruiyet, hesap verilebilirlik tartısmalarını su yüzüne çıkarmıstır. Dolayısıyla, bunların yarattıgı güven kaybı nedeniyle aday ülkelerin AB uyum sürecine baglılıgı olumsuz yönde etkilenebilmektedir. Böyle ise de, bu etki kesinlik arz etmez. En nihayetinde, AB'nin Türkiye ile iliskilerindeki sürekliligin temin edilmesi Birligin güvenilirligine hizmet edecek ve Türkiye de diger yeni üye devletler gibi reform sürecine baglı kalmaya devam edebilecektir
Özet (Çeviri)
Democratic governance is accepted as the guarantor of peace, stability, rule of law, public accountability, legitimacy, and transparency both across international and national arenas. However, it is highly controversial to come up with a definite explanation of the term democracy regarding its historical evolution in the international system which is composed of international organizations, states, NGOs. In this regard, the EU as a supranational and intergovernmental structure, its authority is distributed across various institutions, agents, NGOs. All of the components that form the EU affect its decision-making process. Therefore, to understand the system of governance in the EU embodying distinct national interests and share of sovereignty, one must elaborate on its civilian power and decision-making process. The EU as a promoter of democracy, rule of law, human rights in the international system, in order to increase its legitimacy in its relations with third countries should solve its claimed democratic deficit stemming out of lack of participation of citizens in the decision-making process of the Union itself and need for more power relocation to the EU Parliament which is the sole determiner of control over the decisions taken by the executive. In fact, although the EU Parliament is granted more rights with the introduction of several Treaties, this does not serve for sufficiency to be able to acquire consent of the European public. On one hand, both the democratic deficit and civilian power of the EU based on its ability to perform diplomatic relations in the international system affect the Union?s influence to render itself as an anchor to stimulate reform process in the candidate countries. On the other hand, although the Copenhagen Criteria provides the EU with a declination regarding its sanctioning and incitement policies, the absence of a clear definition for and guidance of democracy and ethnic minority rights affect negatively the penetration capacity of the Union in international affairs. The more democratic the EU renders regarding its extent of public accountability, transparency and legitimacy, the more credibility it would maintain. As in the case of the relations between Turkey and the EU, the EU continues to use its membership conditionality strategy to encourage the commitment of the country to its reform process. This has been the case in the previous enlargements including the CEE states, through conditional offer of incentives such as candidate status, financial aid, date for start of negotiations, fullmembership and through imposition of sanctions such as suspension of negotiations, withdrawal of financial aid when principles of democracy, human rights are violated. As an example, since the 1999 Helsinki Summit, through the granting of candidacy status to Turkey, the uneven relations have been overcome and Turkey has accelerated adoption of various constitutional amendments. Today, with the abolition of death penalty, the improvements made regarding the ethnic minority and human rights, civil-military relations in line with the EU conditions, Turkey has started the accession negotiations with the EU. With this respect, the EU?s consistency in its relations with the country would help maintain its legitimacy, in turn, credibility which serves as an incentive to encourage reform and policy changes in a given country.