4857 sayılı İş Kanununa tabi olan kadın işçilere tanınan hakların ihlalinden doğan uyuşmazlıkların ilgili mevzuat ve yüksek mahkeme kararları kapsamında incelenmesi
Disputes submitted to the court are attempted to be investigated as regards superior court decisions and applicable legal statute as a result of violation legal protection given to workwomen subjected to the law no 4857
- Tez No: 502307
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZKİRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
Kadınlar çalışma hayatında özellikle toplumsal rollerinden ve cinsiyet ayrımcılığından kaynaklanan bazı sorunlarla karşılaşmaktadırlar. Karşılaşılan sorunlar kadın istihdamını olumsuz olarak etkilemektedir. Bu sorunların aşılarak kadınların çalışma hayatında daha çok ve kalıcı olarak yer almalarını sağlamak üzere yasal düzenlemeler yapılmaktadır. Söz konusu yasal düzenlemelerden kaynaklanan hakların ihlal edilmesi neticesinde yargıya intikal eden uyuşmazlıklar vardır. Bu çalışmayla 4857 sayılı yasaya tabi kadın işçilere tanınan hukuki korumanın ihlal edilmesi neticesinde yargıya intikal eden uyuşmazlıklar Yüksek Mahkeme kararları ve ilgili yasal mevzuat ışığında incelenmeye çalışılmıştır. Söz konusu hak ihlalleriyle ilgili Yüksek Mahkeme kararlarını incelemek çalışma hayatında yer alan 4857 sayılı yasaya tabi kadın işçilerin mağduriyetlerinin ve bu konudaki yaklaşımın belirlenmesi açısından önemlidir. Zira kadınların çalışma hayatında karşılaştıkları sorunların tespit edilmesi bunlara yönelik çözüm önerileri sunulması açısından fayda sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Women in business life face some problems originating from especially social status and gender discrimination. The problems encountered affect women employment adversely. Legislative regulations are made so as to enable women to participate permanently and more in business life by getting over these problems. There are disputes submitted to the court as a result of violation of rights resulting from legislative regulations being talked about. In this study, disputes submitted to the court are attempted to be investigated as regards superior court decisions and applicable legal statute as a result of violation legal protection given to workwomen subjected to the law no 4857. To investigate superior court decisions relevant to violation of rights being talked about is crucial in terms of determining the approach in this subject and unjust treatment of workwomen subjected to the law no 4857 taking place in business life. Indeed, to determine the problems which women face in business life and present solution offers will gain favor.