Febril konvülziyon tanılı hastalarımızda uyku problemlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of sleep problems in patients with febril seizures
  1. Tez No: 502342
  2. Yazar: ÖZLEM KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP TEVHİDE KARASALİHOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Febril konvülziyonların çocukluk çağında sık görüldüğü ve genetik faktörlerin rolü olduğu bilinmektedir. Etkisi olduğu bilinen genlerden SCN1A'daki mutasyonların uykunun düzenlenmesinde doğrudan bir role sahip olduğu bilinmektedir. Uyku düzenlenmesinde rolü olan melatonin hormonu düzeyi de febril ve afebril nöbet geçirenlerde düşük bulunmuştur. Çalışmamızın amacı bu bilgiler ışığında febril konvulziyonlu hastalarda uyku problemlerini değerlendirmektir.Tüm olguların ebeveynleri tarafından doldurulan Çocuklarda Uyku Ölçeği ile uyku problemleri değerlendirildi ve puanlandırıldı.Anket sonuçlarına göre febril konvülziyon tanılı hastaların toplam puanı ve davranış sorunları puanı kontrol grubuna göre yüksek bulundu. Cinsiyetin febril konvülziyon tanılı hastalarda uykuyu etkilemediği, 2 yaş altı febril konvülziyonlu hastalarda gün içi uykululuk puanının yüksek olduğu, 2'den fazla febril nöbeti olanlarda ilk 15 dakika içerisinde uykuya dalma oranının daha fazla olduğu, ailede febril konvülziyon ve epilepsi hikayesi olmasının, nöbet şeklinin ve nöbet süresinin hastalarda uykuyu etkilemediği ve ateş-konvülziyon arasındaki süre arttıkça hastalarda diğer uyku sorunları puanının ve diş gıcırdatma oranının anlamlı olarak yüksek olduğu saptandı. Sonuç olarak uyku bozuklukları febril konvülziyonlu olgularda sık görülmektedir. Çalışmamız, nöbetleri kontrol altına alınmış olsa da febril konvülziyonlu hastalarda uyku yapısının normal olmadığını göstermektedir. Uyku sorunlarının değerlendirilmesi febril konvülziyonu olan çocukların kapsamlı muayenelerinin bir parçası olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Febrile seizures which are known to be associated with genetic factors are common in childhood. Of these genetic factors, mutations in the gene SCN1A are known to play a direct role on sleep regulation. Serum levels of melatonin hormone which is known to affect sleep regulation are also measured below average in patients with febrile and afebrile seizures. The aim of our study is to evaluate sleep problems in patients with febrile seizures considering these knowledge.Sleep problems were asessed and scored via a 'Pediatric Sleep Questionnaire' questionaire filled by the parents of all cases. The results showed that total scores and behavioral difficulty scores of patients with febrile convulsions were higher than those of controls. We also found that gender did not affect sleep quality in patients with febrile seizures, somnolency in day-time scores were higher in