Febril konvülziyon tanılı hastalarda anne sütü kullanımı ve febril konvülziyonla ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of breastfeeding duration in patients diagnosed with febril convulsion and its relationship with febril convulsion
- Tez No: 730135
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ YÜKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Giriş ve Amaç: Febril konvülziyon, çocuklarda en sık görülen nörolojik bozukluklardan birisidir. Emzirmenin febril konvülziyon (FK) üzerindeki koruyucu etkisinin altında yatan mekanizmalar henüz açıklığa kavuşturulamamış olmasına rağmen, anne sütü içeriğinin dokosaheksaenoik asit (n-3 LC-PUFA) bakımından zengin olması nöronal uyarılabilirliği azaltarak anti-konvülsif etki yaratabileceği; enfeksiyonlardan koruyucu etkisinin, epidermal büyüme faktörü, immünoglobulin A ve oligosakkaritler gibi çeşitli faktörlere bağlı olduğu ileri sürülmüştür. Bu çalışmada febril konvülziyon tanısı alan olguların ve kontrol grubundaki sağlıklı çocukların klinik ve sosyodemografik özellikleri ile FK gelişiminde etkili risk faktörleri, toplam anne sütü kullanımı ve ilk 6 aydaki beslenme tiplerinin incelenmesi; ilk 6 ay sadece anne sütü kullanımının, toplam anne sütü alım sürelerinin febril konvülziyon gelişimi ve tipleri arasındaki ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 01 Mart 2021-01 Mart 2022 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi çocuk nöroloji ve çocuk sağlığı ve hastalıkları polikliniğine başvuran 6 ay-5 yaş arası febril konvülziyon tanısı almış olan 75 çocuk çalışmaya olgu grubu olarak; herhangi bir sağlık problemi bulunmayan 6 ay-5 yaş arası 75 çocuk da kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri, anne sütü kullanımı ve beslenme tipleri ile ilgili bilgiler, oluşturulan olgu takip formuyla değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 150 olgunun 80'i (%53,3) erkek, 70'i (%46,7) kız cinsiyetteydi. Febril konvülziyon grubunun ortanca yaşı 21 ay (8-60), kontrol grubunun ortanca yaşı 19 ay (6-60)idi ve gruplar arası anlamlı bir farklılık saptanmadı (p=0,842). İlk FK ortanca yaşı 15 ay (6-60) olarak saptandı. Febril konvülziyon hastalarının 44'ü (%58,6) basit tip, 31'i (%41,4) komplike tipteydi. Üst solunum yolu enfeksiyonu en sık (%52,4) enfeksiyon kaynağıydı. İlk 6 ayda sadece anne sütü ile beslenme durumu FK grubunda 39 hasta (%52,0), kontrol grubunda 47 olgu (%62,7) olarak tespit edildi ve gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı (p=0,390). İlk 6 ayda sadece anne sütü alanlar basit FK grubunda %50,0, komplike FK grubunda %54,8 oranlarındaydı ve ilk 6 aydaki beslenme tipi ilefebril konvülziyonun tipi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p=0,870). Febril konvülziyonlu olgu grubundaki 12 ay ve üzerindeki olguların %64,7'si 13-24 ay arası anne sütü almışken, kontrol grubunda bu oran %67,7 olarak benzer bulunmuş olup iki grup arasında istatistiksel bir fark saptanmamıştır (p=0,937). Basit FK geçiren olgu grubundaki 12 ay ve üzerindeki hastaların %64,1'i 13-24 ay arası anne sütü almışken, komplike FK geçiren olgu grubunda bu oran %65,4 bulunmuş olup istatistiksel bir fark saptanmamıştır (p=0,893). Sonuç: Febril konvülziyon tanısı almış hastalarımızın sosyodemografik özellikleri, aşılanma durumları, anne sütü kullanımının ilk 6 aylık dönemdeki oranları ve toplam anne sütü kullanım süreleri bakımından sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırıldığında anlamlı bir farklılığının olmadığı gösterildi. Daha önce bu konu hakkında yapılan çalışmalarda farklı sonuçlar bildirilmiştir. Konuyla ilgili geniş örneklem sayısı içeren çalışmalarda, daha uzun süreli emzirme ve ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenme, bebeklerde azalmış FK riski ile ilişkilendirilmiştir. Ancak emzirme süresi ve ilk 6 aydaki beslenme tipi ile FK gelişimi ve tipleri arasında herhangi bir ilişkinin saptanamadığı çalışmalar da literatürde mevcuttur. Daha çok sayıda hasta ile yapılacak, emzirmenin sona ermesinden sonra FK'ya karşı koruyucu etkinin süresini değerlendiren ve emzirmenin tekrarlayan veya uzun süreli nöbetler üzerindeki koruyucu etkisini araştıran ileri çalışmalar gelecekte planlanabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Febrile convulsions are one of the most common neurological disorders in children. Although the mechanisms underlying the protective effect of breastfeeding on febrile convulsion (FC) have not been clarified yet, it has been suggested that breast milk rich in docosahexaenoic acid (n-3 LC-PUFA) may have an anti-convulsive effect by reducing neuronal excitability.It is thought that the protective effect of breast milk from infections is due to various factors such as epidermal growth factor, immunoglobulin A and oligosaccharides.In this study, both the clinical and sociodemographic characteristics of the cases diagnosed with febrile convulsions and healthy children in the control group are investigated in terms of breast milk use and nutrition types in the first 6 months.Moreover, evaluation of the relationship between febrile convulsion development and febrile convulsion types in the first 6 months of exclusive breastfeeding and total breastfeeding duration is performed. Materials and Methods: This study was performed between 01 March 2021 and 01 March 2022 in Department of Pediatrics and Pediatric Neurology at the Health Sciences University Ankara Dr Sami Ulus Maternity and Child Health and Diseases Training and Research Hospital. The study includes 75 children aged 6-60 months who were diagnosed with febrile convulsion as the case group. Moreover, 75 children aged 6-60 months without any health problems were also included in the study as a control group. The sociodemographic characteristics of the participants, information about breast milk use and nutrition types were evaluated with the help of questionnaire data. Results: 80 of 150 patients (53.3%) were male and 70 of 150 patients (46.7%) were female. The median age of the febrile convulsion group was 21 months (8-60), and the median age of the control group was 19 months (6-60), and there was no significant difference between the groups (p=0.842).The median age at first FC was found to be 15 months. 44 of the febrile convulsion patients (58.6%) were simple type and 31 of febrile convulsion patients (41.4%) were complex type. Upper respiratory tract infection (52,4%) was the most common source of infection. In the first 6 months, exclusive breastfeeding status was detected as 39 patients (52.0%) in the FC group and 47 patients (62.7%) in the control group and no significant difference was observed between the groups (p=0.390). Those who breastfed exclusively in the first 6 months were 50.0% in the simple FC group, 54.8% in the complex FC group and there was no statistically significant difference between the type of feeding in the first 6 months and the type of febrile convulsion (p=0.870). While 64.7% of the patients having febrile convulsions for 12 months and over were breastfed between 13-24 months, this rate was found to be similar as 67.7% in the control group, and there was no statistical difference between the two groups (p=0.937). Additionally, 64.1% of the patients who are 12 month old and over in the case group with simple FC were breastfed between 13-24 months, this rate was 65.4% in the case group with complex FC, and no statistical difference was found (p=0.893). Conclusion: It was determined that the sociodemographic characteristics, vaccination status, rates of breast milk usage in the first 6 months and total duration of breast milk usage of our patients diagnosed with febrile convulsions did not show a significant difference compared to healthy control group. Different results have been reported in literatüre for thi subject. Longer breastfeeding and exclusive breastfeeding for the first 6 months have been associated with a reduced risk of FC in infants in previous studies with a large sample size. However, there are also studies in the literature in which no relationship was found between FC types, development and the longer breastfeeding, exclusive breastfeeding for the first 6 months. Thus, further studies with a larger number of patients are needed to evaluate the duration of the protective effect against FC after the cessation of breastfeeding and the protective effect of breastfeeding on recurrent or prolonged seizures.