İdiyopatik epilepsi tanısıyla izlenen hastalarda kardiak senkop ve vazovagal senkop sıklığı
Patients who had been followed with idiopathic epilepsy diagnosis incidence of cardiac syncopy and vasovagal syncopy.
  1. Tez No: 247431
  2. Yazar: DUYGU BİDEV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAŞİM OLGUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Epilepsi tanısı; geçici şuur kaybının klinik bulguları, aile öyküsü ve elektroensefalografi bulguları birleştirilerek konulur. Epilepsi tanısı ile izlenen hastalardaki yanlış tanı oranının %5-31,8 arasında değiştiği bilinmektedir. Epilepsi yanlış tanısı konulmasının nedenleri, hikayenin eksik ve dikkatsiz alınması, ailede epilepsi öyküsü olması, özgeçmişinde febril konvülziyon öyküsünün olması, elektroensefalografik patolojik bulguların varlığının klinik bulguların önüne geçmesi olarak sıralanabilir. Epilepsinin en fazla karıştığı klinik tanı vazovagal senkoptur. Ayrıca uzun QT sendromu, ventriküler taşikardi, supraventriküler taşikardi, atrioventriküler tam blok, sinüs nod disfonksiyonu gibi nedenlerle meydana gelen senkoplar da yanlışlıkla epilepsi tanısı alabilmektedir.Çalışmada idiyopatik epilepsi tanısı alan hastalar kardiyovasküler nedenli senkop yönünden araştırılarak yanlış epilepsi tanı oranının belirlenmesi amaçlandı. Çalışmaya 10.07.2002 ? 03.07.2009 tarihleri çocuk nöroloji polikliniğinde idiyopatik epilepsi tanısı ile izlenen 119 hasta dahil edildi. Hastaların 45'i (%37.8) kız, 74'ü (%62.1) erkekti. Hastaların yaş ortalaması 9.35 yıl (aralık 1-18 yıl, ortanca 9 yıl) idi.Tüm hastaların anamnezleri yeniden detaylı bir şekilde alındı, dikkatli bir şekilde tekrar fizik muayene yapıldı ve aile öyküleri sorgulandı. Tüm hastalara elektrokardiyografik değerlendirme ve 109 hastaya ekokardiyografik çalışma yapıldı. Senkopa neden olabilecek bir elektrokardiyografik veya ekokardiyografik bulgu saptanmadı. Seçilmiş hastalara uygulanan holter monitorizasyonu kayıtları ve efor testi sonuçları normaldi. On hastaya tilt testi yapıldı. Yapılan yeniden değerlendirme sonucunda hastalarımızdan 3'ünde (%2.5) vazovagal senkop yanlışlıkla epilepsi tanısı almıştı. Bu hastalarda hikaye vazovagal senkop için tipikti, ancak tilt testi yalnızca iki hastada pozitif idi.Sonuç olarak idiyopatik epilepsi tanısı alan çocuk hastaların bir kısmının (%2.5) aslında vazovagal senkop olduğu buna karşın epilepsi yanlış tanısı ile izlendiği tespit edildi. Hikaye alınırken gösterilecek daha fazla dikkat, tilt testi ve elektroensefalografi sonuçlarının klinik belirti ve bulgular da göz önüne alınarak daha dikkatli değerlendirilmesi, şüpheli hastaların çocuk nöroloji ve çocuk kardiyoloji uzmanları tarafından birlikte değerlendirilmesinin yanlış tanı oranlarını azaltacağı kanatindeyiz.
Özet (Çeviri)
The diagnosis of epilepsy is based on a combination of clinical findings of temporary loss of consciousness, presence of familial history, and electroencephalography findings. The rate of misdiagnosis is known to be 5%-31.8%. The misdiagnosis of epilepsy can be listed as recording the history of the patient in a hasty manner, presence of familial history and history of febrile convulsion, and pathological electroencephalography findings prevailing over the clinical findings. Vasovagal syncope is the most common clinical misdiagnosis of epilepsy. Besides, syncope due to prolonged QT syndrome, ventricular tachycardia, supraventricular tachycardia, atrioventricular total block, or sinus nod dysfunction is also misdiagnosed as epilepsy.This study aimed to determine the misdiagnosis rate for epilepsy by evaluating the patients who were diagnosed with idiopathic epilepsy despite having syncope of cardiovascular origin The study included 119 patients (mean age: 9.35 years; range: 1-18 years; median: 9 years) who were followed-up with a diagnosis of idiopathic epilepsy by the pediatric neurology outpatient clinic between 07. 10. 2002 and 07. 03. 2009. Of the patients, 45 (37.8%) were female and 74 (62.1%) were male.The personal and familial history of all the patients was rerecorded in detail, and all the patients underwent through physically examination and electrocardiographic evaluation. One hundred and nine patients were evaluated with echocardiography. No electrocardiography or echocardiography findings that could indicate syncope were determined. The recordings of the Holter monitoring and the results of effort test that were applied on selected patients were normal. Ten patients were applied tilt test. Based on the results of our evaluations, 3 (2.5%) had been previously misdiagnosed as epilepsy instead of vazovagal syncope. The history of these patients was typical for vasovagal syncope; hoever, the tilt test was positive in 2 patients only.In conclusion, it was determined that some (2.5%) of the pediatric patients who had been diagnosed with idiopathic epilepsy actually had vasovagal syncope, but had been followed up with a misdiagnosis of epilepsy. Thus, to reduce the rate of misdiagnosis of epilepsy, history should be taken with great care, and patients should be more carefully evaluated based on the combination of history, results of the tilt test, and findings of electroencephalography as well as clinical findings and symptoms. Moreover, suspected patients should be evaluated by a pediatric neurologist and a pediatric cardiologist in tandem.