Son on yılda Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde takip edilen hepatoselüler kanser tanılı olguların demografik, klinik,laboratuvar özellikleri ile aldıkları tedavilerin incelenmesi ve literatürle karşılaştırılması
Analysis of demographic, clinic, laboratory specialties and treatments ofhepatocellular carcinoma patients who are followed at Akdeniz University Medicine Faculty at last ten years and comparison with literature
  1. Tez No: 502343
  2. Yazar: EZGİ AVANAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİNÇ DİNÇER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Üçüncü basamak tedavi merkezi olan hastanemizde gerek dış merkezlerden gönderilen gerek bizde tanı alan HSK olgularının demografik, klinik, laboratuvar özellikleri ile aldıkları tedavilerin incelenmesini ve literatürler kıyaslanmasını amaçladık. Yöntem: 2006-2016 yılları arasında takip edilen toplam 261 hasta çalışmaya alınarak verileri retrospektif incelendi. Klinik ya da patolojik olarak tanı alan hastaların etiyolojik faktörleri belirlendi. HBV enfeksiyonu 130 hasta ile %50,2 oranında en sık neden olarak bulundu.228 hasta erkek (%87.3), 33 hasta (%12.7) kadın saptandı. Erkek/kadın oranı 7:1 idi. 261 HSK hastasının 83'ünde (%31.8) tanı sırasında önceki karaciğer hastalık durumu bilinirken geriye kalan 178 hastada (%68.2) ise HSK ile eş zamanlı saptandı. Siroz hastaların CPS evrelemesi 139 hasta ile A grubunda %62.9, 6 hasta ile B grubunda %29.9, 16 hasta ile C grubunda %7.2 oranında bulundu. BCLC evrelemesinde; 76 hasta ile (%29) en fazla BCLC evre C'de, 37 hastanın (%28.5) BCLC evre D'de tanı aldığı görüldü. BCLC evre 0'da bir hasta (%0.8), evre A ve B'de sırasıyla 9 (%6.9) ve 7 hasta (%5.4) saptandı. 64 hastada (%25) tanı anında metastaz saptandı. Tek değişkenli lojistik regresyon analizi ile metastaz varlığına etkiyen parametreler incelendiğinde ileri BCLC evrelemesi (p:0.01), üç ve üzeri tümör sayısı (p200 ng/dl olan HSK'lı hastalarda PVT riskinin, serum AFP
Özet (Çeviri)
Aim: In thıs study, we aimed to investigate demographic, clinic, laboratory specialties and treatments of HCC patients who are took diagnosis and/or followed in our hospital where is tertiary healthcare service and compare with literature. Method: A total of 261 patients who were followed-up between 2006 and 2016 were retrospectively analyzed. The etiologic factors of patients who diagnosed clinically or pathologically were determined. Results: HBV infection was the most common cause with 130 patients (50.2%). 228 patients were male (87.3%), and 33 patients (12.7%) were female. Male / female ratio was 7: 1. Of the 261 HSC patients, 83 (31.8%) were diagnosed with previous liver disease and 178 (68.2%) were concurrent with HCC. CPS staging of cirrhotic patients was 62.9% in group A (n:139), 29.9% in group B (n:6) and 7.2% in group C with 16 patients. In BCLC staging; A total of 76 patients (29%) were diagnosed at BCLC stage C, and 37 patients (28.5%) were diagnosed at BCLC stage D. One patient (0.8%) was found in BCLC stage 0, 9 (6.9%) and 7 patients (5.4%) in stage A and B, respectively. Metastasis was detected at the time of diagnosis in 64 patients (25%). When the parameters affecting the presence of metastasis were analyzed by univariate logistic regression analysis, advanced BCLC staging (p: 0.01), number of tumors over and above three (p 200 ng / dl, the PVT risk was 4.7 times higher than the group with sAFP