Deneysel kriptorşidizm oluşturulmuş sıçanlarda Moringa oleifera lam ekstraktının (MOLE) testis üzerindeki etkisi
Effects of Moringa oleifera lam extract (MOLE) in experimentally induced cryptorchidism rat testis
  1. Tez No: 502345
  2. Yazar: MUHAMMETNUR TEKAYEV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAY BOSTANCIERİ, YRD. DOÇ. DR. ABU SHAMEEM MD. SAADAT KHANDAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Üroloji, Histology and Embryology, Urology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Moringa Oleifera Lam Ekstraktı (MOLE) Moringaceae ailesine ait antioksidan açısından çok zengin bir bitkidir. Ayrıca bu bitki antimikrobiyal, antidiyabetik, antikanserojenik, hepatoprotektif, hipotansif ve kardiyoprotektif etkilerinin yanı sıra bitkinin cinsel potansiyeli arttırdığı da bilinmektedir. Kriptorşidizm sonucu ROS'un üretilmesiyle ve oksidatif stresin artmasıyla beraber sperm DNA bozukluğu ve germ hücre apoptozisi ile sonuçlanarak infertiliteye neden olmaktadır. Hücreyi stresin zararlı etkilerine karşı korumak için birçok yolaklar vardır. Bunlardan biri de protein ailesi olan Isı Şok Proteinlerin (IŞP/HSP) sentezidir. HSP sentezi, ısı şoku, kimyasal toksisite, çevresel ve fizyopatolojik streslerden etkilenen hücrelerde artmaktadır. Ayrıca kriptorşidizm sonucu HSP70 protein düzeyinin arttığı da bilinmektedir. Bu çalışmada, deneysel kriptorşidizm oluşturulmuş sıçan testislerinde Moringa Oleifera Lam Ekstraktının (MOLE) iki farklı dozda antioksidan etkileri araştırıldı. Çalışmamızda 15-17 günlük 42 adet erkek Sprague Dawley cinsi sıçan 4 gruba ayrıldı. Kontrol, Kripto Kontrol, Kripto + 400mg/kg MOLE ve Kripto + 800mg/kg MOLE. Sıçanlar 15. gün sakrifiye edildi. Alınan testis dokularında ışık mikroskopik incelemelerin yanı sıra SOD, MDA ve TP biyokimyasal parametrelerine bakıldı. Ayrıca Western Blot yöntemi ile HSP70 konsantrasyonuna ve immünohistokimya yöntemi ile apoptozise bakıldı. Çalışmamızın sonucunda elde edilen bulgular kriptorşidizm sonrasında insterstisyel alandan kopma, germ hücrelerin bazal membrandan ayrılması, germ hücrelerin lümene dökülmesi, perivasküler fibrozis, ödem, HSP70 ve apopitozisin arttığını gösterdi ancak tedavi amaçlı verdiğimiz Kripto + 800mg/kg MOLE grubunda ise bu patolojik hasarların azaldığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
Moringa Oleifera Lam Extract (MOLE) is a member of Moringaceae family. Also the plant known as to have a high antioxidant potency and have included like antimicrobial, antidiabetic, hypocholesterolemic, anticancer, hepatoprotective, hypotensive and cardioprotective activities. It has been also known that the plant increases a sexual potential. Reactive Oxygen Species (ROS) were increased in cryptorchidism and therefore cause infertility by damaging sperm DNA and germ cell apoptosis. There are several pathways to protect cells against the deleterious effects of cellular stress. One of them is the synthesis of a protein family called by Heat Shock Proteins (HSP). HSP synthesis is increased in cells, which is affected by heat shock, chemical toxicity, environmental and pathophysiological stress. Additionally, it is also known that HSP70 protein levels are increased due to cryptorchidism. In the present study was investigated the antioxidant effects of two different doses of Moringa Oleifera Lam Extract (MOLE) on experimental induced cryptorchit testes of rats. In our study 15-17 days old 42 Sprague Dawley male rats were used and seperated into the 4 groups. Control, Crypto Control, Crypto + 400mg/kg MOLE, Crypto + 800mg/kg MOLE. Rats were sacrificed in 15'th day. Beside the light microscopic examinations we analysed the SOD, MDA and TP biochemical parameters. Also we analysed the concentration of the HSP70 with Western Blot and for apoptosis with immunohistochemistry technique. The result of the our study are show that after the cryptorchidism there is ruptures from intestitial spaces, seperation of the germ cells from basal membrane, falls of the germ cells to the lumen of tubule, perivascular fibrosis, oedema, increasing of the HSP70 and apoptosis. Also in the Crypto + 800mg/kg MOLE treated group we investigated that all the patologic damages were decreased.