Dental implant uygulamalarında konsantre büyüme faktörü kullanımının dental implant stabilitesine olan etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the concentrated growth factor use on dental implant stability in dental implant applications
- Tez No: 502344
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU ÖZVERİ KOYUNCU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Diş kayıplarının tedavisi sabit ve hareketli protetik restorasyonlarla yapılabilmektedir. Ancak estetik ve fonksiyonel beklentilerin artması ya da konvansiyonel protetik restorasyonların yetersizliği sebebiyle bazı vakalarda bu yöntemler yerini implant destekli protezlere bırakmıştır. Uygun endikasyonlarda osseointegre implantlar büyük başarı göstermektedir. Osseointegrasyon; 'Sağlıklı kemik ve dental implant arasında mikroskobik düzeyde yapısal ve fonksiyonel olarak tam bir bütünleşme' şeklinde tanımlanan bir kavramdır. Osseointegrasyon bir implantın uzun dönem idamesinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Günümüzde osseointegrasyonu artırarak protezin yükleme zamanını ve tedavi süresini kısaltmak amacıyla çeşitli araştırmalar yapılmaktadır. Osseointegraston sürecinde kemik iyileşmesi ve yenilenmesi göz önünde bulundurulduğunda trombositler ve trombosit kaynaklı büyüme faktörleri büyük öneme sahiptir. Bu çalışmada, implant için hazırlanan yuvalardan bir tanesine hastanın kendi kanı santrifüj edilerek elde edilen KBF (Konsantre Edilmiş Büyüme Faktörü) ile beraber implant yerleştirilmiş, diğer yuvaya KBF uygulanmadan implant yerleştirildikten sonra iyileşme döneminde KBF'nin implant stabilitesine olan etkisinin Rezonas Frekans analizi ile değerlendirilmesi amaçlandı. Standardizasyonu sağlamak amacıyla mandibulada diş eksikliği bulunan 12 hasta çalışmaya dahil edildi. Her hastaya iki adet dental implant yerleştirildi. Çalışma grubunda hazırlanan implant kavitesine implant yerleştirilmeden önce KBF membran yerleştirilirken, kontrol grubunda ise KBF membran yerleştirilmeden implant uygulaması yapılmıştır. Rezonans frekans analizi Ostell TM Mentor cihazı ile implantasyondan hemen sonra ve postoperatif 1., 2., 4., 6. ve 8. haftalarda ölçülüp elde edilen ISQ değerleri kaydedildi. Dönemler arasındaki ISQ değer farklılıkları değerlendirildi. Klinik olarak KBF uygulanan grupta 8.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the Effect of Concentrated Growth Factor Use on Dental Implant Stability in Dental Implant Applications Treatment of tooth loss can be done with fixed and moving prosthetic restorations. However, due to the increase in aesthetic and functional expectations or inadequacy of conventional prosthetic restorations, in some cases these methods have left their place to implant supported prostheses. In appropriate indications, osseointegrated implants are very successful. Today, various researches are being done to increase the osseointegration and shorten the loading time of the prosthesis and the duration of the treatment. Considering bone healing and regeneration in the osseointegration process, thrombocytes and platelet-derived growth factors have great importance. In this study, implant and CGF (Concentrated Growth Factor) obtained by centrifuging the patient's own blood was placed,into one of the cavities prepared for the implant together , the other implant was placed without applying CGF. The aim of this study was to evaluate the effect of CGF on implant stability in the period of recovery by resonance frequency analysis (RFA). To ensure standardization, 12 patients with mandibular anterior teeth missing were included in the study. Two dental implants were placed in each patient. In the study group, the implant cavity was implanted with CGF membrane prior to placement of the implant and in the control group implant was placed without placement of the CGF membrane . Implant stability quotients (ISQ) values were recorded immediately after implantation and at postoperative 1st, 2nd, 4th, 6th and 8th weeks by resonance frequency analysis with OsstellTM Mentor device. ISQ value differences between the periods were evaluated. Although, clinically in the group CGF applied higher ISQ values were measured at the end of 8th week than in the control group, as a result of statistical evaluations there was no statistically significant difference between the control group and CGF applied group (p>0,05).