Kolorektal kanserli hastalarda EPCAM (epidermal celladezyon molekülü) ve VCAM-1 (vasküler cell adezyonmolekülü) seviyelerinin klinik öneminindeğerlendirilmesi
Evaluation of clinical trials of EPCAM (epidermal celladhesive molecular) and VCAM-1 (vascular cell adhesive molecular) levels in patients with colorectal cancer,
  1. Tez No: 502352
  2. Yazar: ELİF KAHRAMAN GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ENGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş: Kolorektal kanser dünya çapında en sık görülen kanserlerden biridir. Hastalığın erken tanısı ve prognostik faktörlerin belirlenmesi, yaşam beklentisinin iyileştirilmesinde ön plana çıkmaktadır. Hücresel adezyon molekülleri (CAM), bazı malign tümörlerde tanı ve prognoz belirteci olabilir. Literatürde adezyon moleküllerinin epitelyal tümörler ile ilişkisi hakkında çeşitli çalışmalar vardır. Bu tez çalışmasında kolorektal kanser tanılı hastalarda sağlıklı popülasyona göre serum VCAM-1 ve EPCAM düzeylerinin saptanması ve kolorektal kanser arasında ilişki olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Daha önceki çalışmalarda bu iki parametre beraber değerlendirilmemiştir. Materyal ve Metod: Çalışmaya yeni tanı konulmuş, daha önceden kemoterapi (KT) ya da radyoterapi (RT) tedavisi almamış kolorektal kanserli 64 olgu ile 64 sağlıklı birey alındı. 18 yaş altı, 70 yaş üstü hastalar ve kanser tedavisi alan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Serum EPCAM ve VCAM-1 düzeylerinin kolorektal kanser evresi, diferansiyasyon derecesi, lenfovasküler ve perinöral invazyon varlığı, lenf nodu tutulumu ve metastaz ile ilişkisi araştırıldı. İstatistiksel inceleme, SPSS 19.00 programı kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Colorectal cancer is one of the most common cancers worldwide. Early diagnosis of the disease and determination of the prognostic factors predominate in improving the life expectancy. Cellular adhesion molecules (CAM) may be good indicators for diagnosis and prognosis in some malignant tumors. There are several studies in the literature about the relationship of adhesion molecules with epithelial tumors. In this thesis study, it was aimed to determine serum VCAM-1 and EPCAM levels according to healthy population in patients with colorectal cancer and evaluate the relationship between colorectal cancer. In previous studies these two parameters have not been evaluated together. Materials and Methods: Sixty-four patients with newly diagnosed colorectal cancer who had no previous chemotherapy (CT) or radiotherapy (RT) treatment and 64 healthy individuals were included in the study. Patients under 18 years of age, over 70 years of age and those who received cancer treatment were excluded from the study. Serum EPCAM and VCAM-1 levels were investigated in relation to colorectal cancer stage, differentiation grade, presence of lymphovascular and perineural invasion, lymph node involvement and metastasis. Statistical analysis was performed using the SPSS 19.00 program.