Preoperatif uygulanan sıvı rejiminin obezite cerrahisi geçirecek olan hastalarda kardiyak performansa etkisi
Effects of pre-operative fluid regimen on cardiac performance in patients undergoing bariatric surgery
  1. Tez No: 502351
  2. Yazar: MUHAMMED EMİN ZORA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR ÖÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Obezite cerrahisi hasta grubu itibariyle mortalite ve morbiditesi yüksek bir ameliyattır. Bu çalışmada obezite cerrahisi uygulanacak olan hastalarda preoperatif sıvı tedavisinin kardiyak performansa etkisi incelenerek, hastaların postoperatif mortalite ve mobiditelerinin azaltılması amaçlanmaktadır. Böylece hem hasta memnuniyeti artar hem de ulusal ekonomiye katkı sağlanır. Yöntem: Obezite cerrahisi geçirecek bu hastalara intraoperatif olarak invaziv kan basıncı kanülünden Flo Trac sensörü ile kardiyak performans (kardiyak output, stroke volüm, stroke volüm varyasyonu, stroke volüm indexi, kardiyak index) ölçümleri yapıldı. Kardiyak performans ölçümleri: anestezi indüksiyonu öncesi ve sonrası, entübasyon sonrası, cerrahi pozisyon sonrası, cerrahi insizyondan sonra, operasyon esnasında 15 dakika aralıklar ile ve operasyon bitiminde yapıldı. Kura ile belirlenen bir grup hastaya operasyon öncesinde ideal kilodan 6-8 ml/kg sıvı verilirken, diğer gruptaki hastalara sıvı tedavisi uygulanmadı. Daha sonra bu iki grubun verileri karşılaştırıldı. Bulgular: Gruplar arası yapılan karşılaştırmada kardiyak performans açısından istatistiksel olarak fark saptanmadı. Grup içi değişimlerde ise, her iki grupta da indüksiyon öncesi SV değerleri diğer tüm zamanlar ile karşılaştırıldığında bazı değerlerde istatistiksel olarak fark saptandı. Sonuç: Obezite cerrahisinin anestezi uygulamalarında birçok komplikasyon ile karşılaşma olasılığı vardır. Uzamış açlık süreleri ile birlikte anestezi sırasında hemodinamik dalgalanmalardan korunmak temel hedef olmaktadır. Bu nedenle, sıvı açığı ve buna bağlı olarak gelişebilecek hemodinamik değişimlerin önlenmesinde obez hastalarda ideal kiloya göre uygulanan preoperatif sıvı uygulanmasının etkinliğini araştırmayı amaçladık. Çalışmamızın sonucuna göre, preoperatif sıvı tedavisnin kardiyak performans üzerine intraoperatif dönemde etkisi bulunmamaktadır. Bu konuda daha farklı sıvı tedavisi modellerine ve daha fazla hasta içeren kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: Obesity surgery has a high mortality and morbidity rate in obese patients. In this study, it is aimed to decrease the postoperative mortality and mobility of the patients by examining the effect of preoperative fluid therapy on cardiac performance in the patients who will be applied to obesity surgery. Thus, patient satisfaction is increased and national economy contributes. Methods: The cardiac performance (cardiac output, stroke volume, stroke volume index, stroke volume index, cardiac index) was measured intraoperatively by the invasive blood pressure cannula using the Flo Trac sensor. Cardiac performance measures were performed before and after anesthesia induction, after intubation, after surgical position, after surgical incision, at intervals of 15 minutes during operation and at the end of the operation. Two groups of patients determinated by lot. Group 1 was given an ideal weight of 6-8 ml / kg fluid and to other group no fluid treatment was given. Then the two groups were compared. Results: There was no statistically significant difference in cardiac performance between the groups. In intra-group changes, there was statistically significant difference in some values when the pre-induction SV values were compared with all other times in both groups. Conclusion: Obesity surgery is likely to encounter many complications in anesthesia applications. The main goal is to protect from hemodynamic fluctuations during anesthesia with prolonged fasting times. For this reason, we aimed to investigate the efficacy of preoperative fluid administration according to ideal weight in obese patients with the prevention of fluid depletion and associated hemodynamic changes. As a consequence of our study, preoperative fluid therapy has no effect on cardiac performance intraoperatively. In this regard, there is a need for more fluid treatment models and extensive work involving more patients.