Üniversitelerin kentlerin sosyal, kültürel ve ekonomik değişimine sağladığı katkı: Konya Selçuk Üniversitesi örneği
Contribution of universities to the social, cultural and economic changes of the cities: Konya Selçuk University example
- Tez No: 502403
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Üniversiteler gerek tarihsel gerekse günümüzde önemli bir görev üstlenmiştir. Üniversitelerin eğitim sistemi içerisindeki yeri ve toplumlar üzerindeki önemi tarihsel süreç içerisinde giderek artmıştır. Bu süreç içerisinde toplumun kültürel ve sosyal anlamda üniversitelerden etkilendiğini söyleyebiliriz. Bu bağlamda Türkiye'deki üniversitelerin kentlerin gelişimine olan katkısının sosyolojik bir incelemesi olan bu araştırmada örneklem olarak Konya Selçuk Üniversitesi seçilmiştir. Kültürel sosyal ve ekonomik olarak üniversiteler toplumların geleceğini önemli ölçüde etkilemekte ve nüfus popülasyonunu değiştirmektedir. Bu değişimle birlikte farklı bir kültürel değişimin olduğunu söyleyebiliriz. Bu kültürel değişimlerin incelenmesi önemlidir. Kültürel değişimle alakalı birçok konu bulunmakta bunların detaylandırılması gerekmektedir. Üniversite kent ilişkisi bağlamında Selçuk Üniversitesinin tarihi önem arz etmektedir. Ancak Kültürel bağları ele aldığımızda Konya kentinin geçmişten günümüze kadar olan süreçte eğitim kurumları ve onların işleyişleri önemli bir yer tuttuğunu söyleyebiliriz. Konya bir dönem Medreseleriyle çok popüler bir kent olmuş daha sonraları ise bu önemi yitirmemiş daha da gelişmiştir. Bu bağlamda Selçuklu Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi eğitim yapılarıyla gelecek adına güzel umutlar veren bir Kent oluşumu sağlanmaya çalışılmıştır. Kentin geçmişten gelen Kültürel Değerleriyle buluşan bir yapıya sahip olması önemli bir husustur. Giderek artan Nüfus ve ülkelerin nüfus politikaları birçok kentin yapısını değiştirmiştir. Bu kentlerin yapısına özellikle de Üniversiteler eklenince bu durum daha farklı bir boyut kazanmıştır. Toplumsal anlamda kültürel etkileşimi toplumun birçok kesimini etkilemiş ve Üniversitelerin kuruldukları bölgedeki değişimleri yıllara göre gözlemlenmiştir. Modern çağda farklı bir yere sahip olan Üniversiteler Kentlerin yapısında birçok ekonomik kültürel değişimlere neden olmuş kuruldukları bölgelerde nüfus artışı gözlemlenmiştir. Bu durumların incelenmesi Üniversite Kent ilişkisi bağlamında önem arz etmektedir. Selçuk Üniversitesinin Konya şehrine sağladığı sosyal-kültürel ve ekonomik katkıya ilişkin öğrencilerin ve akademisyenlerin görüşlerini belirlemeyi amaçlayan bu araştırma nicel verilere dayalı genel tarama modelinde ve ilişkisel tarama modelinde bir araştırmadır. Araştırma çalışma evreni Konya Selçuk Üniversitesi merkez kampüsünde okuyan öğrenciler ve üniversite kürsüsünde eğitim veren akademisyenler olarak belirlenmiştir. Araştırmada kullanılmak üzere“sosyal-kültürel ve ekonomik tutum ölçeği”geliştirilmiştir. Ölçeğin yapısal eşitlik modellemesi ve istatistiksel olarak geçerliliği ve güvenirliği sağlandıktan sonra uygulanmıştır. Araştırma genelinde; Selçuk Üniversitesinin Konya şehrine sosyal-kültürel ve ekonomik açıdan yüksek düzeyde katkı sağladığı, sosyal-kültürel katkı ile ekonomik katkının pozitif ve yüksek, anlamlı olarak birbiriyle ilişkide olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Universities have undertaken an important task both historically and today. The place of universities in the education system and the prominence on societies has increased gradually in the historical process. In this process, we can say that the society is influenced by universities in a cultural and social sense. In this context, a sociological examination of the Konya Selçuk University as samples in this study, the contribution to the development of cities have been selected universities in Turkey. Culturally, socially and economically, universities are significantly influencing the future of societies and changing population populations. With this change, we can say that it is a different cultural change. It is important to examine these cultural changes. There are many issues related to cultural change that need to be elaborated. University has a historical importance in Selçuk University in the context of urban relation. However, when we deal with cultural ties, we can say that the city of Konya has an important place in the educational institutions and their functioning in the process from the past to the present day. Konya has been a very popular city for a while with its Madras, and later on it has not been able to achieve this. In this context, the Seljuk Ottoman and Republican period educational structures have been tried to provide a city that gives good hope for the future. The fact that the city has a structure that meets cultural values from the past is an important issue. The increasing population and the population policies of the countries have changed the structure of many cities. This situation has taken on a different dimension especially with the addition of universities to the structure of these cities. Cultural interaction in a social sense has affected many parts of the society and the changes in the regions where Universities are established have been observed for years. Universities that have a different place in the modern age In the structure of the cities, many economic cultural changes caused population increase in the regions they were founded. Examination of these situations is important in the context of university urban relation. This research aims to determine the opinions of students and academicians about the social, cultural and economic contributions of Selçuk University to the city of Konya. This research is a research in the general screening model based on quantitative data and in the relational screening model. The study universe was determined as Konya Selçuk University students studying at the central campus and academicians educating at the university level. A“social-cultural and economic attitude scale”has been developed for use in the research. The scale was applied after modeling of structural equilibrium and statistical validity and reliability. Throughout the research; Selcuk University contributes to the Konya city at a high level in terms of social, cultural and economical, and the social-cultural contribution and the economic contribution are positively and highly related to each other.