Üniversitelerin şehirler üzerindeki sosyal kültürel ve ekonomik etkilerine yönelik bir algı araştırması
A research of perception on the social cultural and economic effects of universities over cities
- Tez No: 594435
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SERDAR ERCİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Relations, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Küreselleşen dünyanın gittikçe değişmesi ve eski düzenin yerini yenisine bırakması, yeni aktörlerin ortaya çıkması ve yeni anlayışların oluşması, ülkelerin ve şehirlerin giderek gelişmesini sağlamaktadır. Bu gelişimin bir parçası olarak üniversiteler de şehirlerin ekonomik, kültürel ve sosyal değişiminde son zamanlarda önem arz eden aktörler olarak karşımıza çıkmaktadır. Toplumsal değişimin aktörleri olan üniversiteler, bu değişimin birer lokomotifi durumundadır. Günümüzde üniversiteler, geleneksel fonksiyonları olan, bilgi üretme, yayma ve toplum hizmetine sunma gibi görevlerinin yanında, kurulmuş oldukları şehirlerde ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan dolaylı veya doğrudan birçok etkiye sahiptirler. Bu bağlamda bakıldığında üniversitenin faaliyetleri günlük hayatın her alanına etki etmektedir. Bu özellikleriyle üniversiteler, bir ülkede toplumsal hayatı etkileyen önemli kurumlardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı; üniversite-şehir ilişkisini inceleyerek, üniversitelerin şehirlere olan sosyal, kültürel ve ekonomik etkilerini ortaya koymaktır. Bu bağlamda ülkemizin en genç üniversitelerinden biri olan Bayburt Üniversitesi ve Bayburt İli örnek olarak alınmıştır. Bu çalışmadan çıkacak sonuçlar, Bayburt Üniversitesi'nin geleceğe dönük stratejilerinin oluşturulmasında veri olarak kullanılmak üzere yöneticiler ile paylaşılacaktır. Bayburt ilinin geçen süre zarfında değişimini gösterecek, Bayburt ile ilgilenen araştırmacılara bir kaynak niteliği taşıyacak ve diğer il ve üniversitelere de örnek teşkil edecektir.
Özet (Çeviri)
The change of the globalizing world and the replacement of the old order, the emergence of new actors and the appearance of new understandings lead to the development of countries and cities. As a part of this development, universities are also important actors in the economic, cultural and social changes of cities in recent times. Universities, as actors of social change, are the locomotives of this change. Nowadays, besides universities have traditional functions such as producing, disseminating, and presenting of information to the community service, they have many economic, social and cultural effects directly or indirectly in the cities where they are established. In this context, the activities of the university affect all areas of daily life. With these characteristics, universities emerge as one of the important institutions affecting social life in a country. The aim of this study is; examining the relationship between university and city, to reveal the social, cultural, and economic effects of universities to cities. In this context, Bayburt University, which is one of the youngest universities in our country, and Bayburt Province was taken as an example. The results of this study will be shared with the managers to be used as data for the future strategies of Bayburt University. It will show the change of Bayburt province during the time period; be a source for the researchers interested in Bayburt and serve as a model for other provinces and universities.