Ergenlerin problemli internet kullanımı ile sınav kaygısı düzeylerinin incelenmesi
The investigation of the level of test anxiety and problematic internet use of adolescents
- Tez No: 502451
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA EBRU İKİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı, lise son sınıf öğrencilerinin problemli internet kullanım düzeyleri ile sınav kaygısı düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olup olmadığını incelemektir. Araştırmanın evreni; 2016-2017 eğitim-öğretim yılında İzmir ili Bergama İlçesinde öğrenim gören lise öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise İzmir ilinin Bergama ilçesinde öğrenim görmekte olan lise 12. sınıf öğrencilerinden çok aşamalı tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilmiş olan 17-18 yaş ortalamalı, 242'si kız 286'sı erkek toplam 528 kişiden oluşmaktadır. Verilerin toplanmasında, Westside Sınav Kaygısı Ölçeği (WSKÖ), Problemli İnternet Kullanım Ölçeği (PİKÖ-E) ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 23.0 istatistiksel veri analizi programı kullanılmıştır. Bu amaç doğrultusunda öğrencilerin sınav kaygısı düzeyleri belirlenmiş ve onların sınav kaygısını etkileyebilecek olan değişkenler araştırılmıştır. Aynı zamanda öğrencilerin problemli internet kullanım düzeyleri tespit edilmiş ve sınav kaygısı düzeylerini etkileme durumu incelenmiştir. Bu kapsamda öğrencilerin cinsiyeti, okul türü, sınıf tekrar durumu ve anne-baba birlikteliği ile akademik başarı düzeyleri belirlenmiş ve değişkenlerle ilişkisi incelenmiştir. Araştırmanın sonunda, problemli internet kullanımının cinsiyete göre değişkenlik gösterdiği saptanmıştır. Araştırmaya katılan kız öğrencilerinin problemli internet kullanımının erkek öğrencilerden daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Anne Baba Birliktelik Durumu ile Sınav Kaygısı ve Problemli İnternet Kullanımı arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Meslek lisesinde öğrenimine devam eden öğrencilerin sınav kaygısının Anadolu lisesinde okuyan öğrencilere göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca Anadolu lisesinde öğrenimine devam eden öğrencilerin problemli internet kullanma düzeylerinin meslek lisesinde okuyan öğrencilere göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Araştırmaya katılan öğrencilerin sınıf tekrarı durumlarıyla sınav kaygıları arasında ve yine sınıf tekrarı durumlarıyla problemli internet kullanımları arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Akademik başarı düzeyi düşük öğrencilerin akademik başarı düzeyi yüksek olanlara göre sınav kaygısının daha düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between the exam anxiety levels and the problematic internet using level of adolescents. The research was composed of 17-18 age average, 242 girl students and 286 boy students and totally 528 high school students living in Bergama, İzmir who had education between 2016-2017 education period chosen by multistage random sample technique. The data were collected by“West Side Test Anxiety Scale (WSTAS)”,“Problematic Internet Using Scale (PIUS)”and a questionaire, which was developed by the researcher to gather demographic information of the participants. Data were analysed by SPSS 23 statistical data analyzing programme. In accordance with this purpose; students' exam anxiety levels have been determined and the factors which effects students anxiety levels for exams have been searched. Concurrently students' problematic internet using levels have been determined and the effects on exam anxiety status is analyzed. In this context students' gender, school type, grade retention status and family togetherness, academic success status are determined and examined the variables relationships. At the end of the research, it was determined that the use of problematic internet changed according to gender. It was determined that the women students who participated in the research had higher use of problematic internet than male students. There was no significant relationship between Parent Share Status and Problem Awareness and Problematic Internet Usage. It has been determined that the students who continue their education in vocational high schools have higher test anxiety than the students studying in Anatolian High School. Furthermore, it was determined that the students who are studying in Anatolian High School had higher use of problematic internet than the students who study in vocational high school. There was no significant relationship between classroom recall, test anxiety and classroom recall of problematic internet users. The level of academic achievement was lower than that of those with a higher academic achievement level.