Stratejik yönetim kapsamında faaliyete dayalı yönetimin işletme performansına etkisinin dengeli ölçüm kartı ile ölçülmesi
Measuring the effect of activity based management on business performance by balanced scorecard within the scope of strategic management
  1. Tez No: 502452
  2. Yazar: MERİH TETİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KARTAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 355
Özet
Teknolojinin gelişmesi, ürün çeşitliliğinin artması ve müşteri taleplerinin değişmesi işletmeler arasındaki rekabeti arttırmıştır. Rekabet avantajı kazanmak için işletmeler stratejilerini yöneterek performanslarını arttırmalıdır. Bunun için işletmelerin, faaliyetlerini sürekli iyileştirerek yönetmeleri gerekmektedir. Stratejik yönetim sürecini göz önünde bulundurarak faaliyete dayalı yönetimin işletme performansı üzerindeki etkisini belirlemek bu tezin amacıdır. Bu amaçla Biçimleşme Okulu'nu temel alan stratejik yönetim bakış açısını, faaliyete dayalı yönetimi ve dengeli ölçüm kartını bütünleştiren bir model oluşturulmuş ve bu model, bir alkollü içecek işletmesinde uygulanmıştır. Uygulamada işletmenin stratejisi belirlendikten sonra, işletmenin bu stratejide başarılı olması için şişeleme faaliyeti bir süreç şeklinde ele alınarak bu sürece faaliyete dayalı yönetim uygulanmıştır. İşletmenin performansı ise ürün temelinde dengeli ölçüm kartıyla ölçülmüş ve yönetilmiştir. Uygulamada, şişeleme süresini uzatan en önemli problem belirlenmiş, bu problem önerilen çözümle azaltılmış ve bundan kaynaklanan duruş süresi de kısaltılmıştır. Faaliyete dayalı yönetimi ve dengeli ölçüm kartını birlikte uygulamak, diğer işletmelerin de stratejilerini başarıyla uygulamalarında onlara yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Development of technology, increase of product variety and change in customer demands have increased competition among businesses. The businesses should improve their performances by managing their strategies to win competitive advantage. For this, it is necessary to make businesses manage their activities by improving continuously. Determining the effect of activity-based management on business performance by taking into consideration strategic management process is the aim of this thesis. With this aim, a model which integrates perspective of strategic management based on Configuration School, activity-based management, and the balanced scorecard was built, and this model was implemented in a alcoholic drink business. In the implementation, after the business strategy was identified, activity-based management was implemented to bottling process by handling bottling activity as a process to make the business be succeed in the strategy. Performance of the business was measured and managed by product-based balanced scorecard. In the implementation, the most important problem extended the bottling time was identified, this problem was reduced with proposed solution, and the stopping time resulting from this was also shortened. Implementing activity-based management and the balanced scorecard together can help other businesses implement their strategies successfully.