20. yüzyıl batı sinemasında Türkiye ve Türk karşıtı propagandalar
In west 20 st century film Turkey and Turkish anti propaganda on cinema
- Tez No: 502453
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN GÖKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada, 20. Yüzyıl Batı sinemasında özellikle sinemanın başlangıç, gelişim süreci ile ikinci dünya savaşı sonrası oluşan dünyada, propaganda unsurunun Türkiye ve Türk perspektifinden olumlu olumsuz yansımaları incelenmiştir. Kaynak tarama yöntemi ile incelenen filmlerde propaganda unsuru olup olmadığı üzerinde durulmuştur. Çalışmada propaganda kavramı tarihsel süreç içerisinde ele alınmış, kullandığı araçlar ve özellikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Propaganda kavramının sinemayı ne yönde kullandığı anlatılmıştır. Araştırmalar neticesinde tespit edilen 190'dan fazla film içinden on sekiz film gişe başarıları, aldıkları ödüller, toplumlar üzerindeki etkileri, konu çeşitlilikleri ve siyasi olaylara yoğun değinmeleri gibi sınırlılıklar gözetilerek seçilmiş ve bu filmlerdeki propaganda kuralları, türleri ve imgeleri tespit edilmiştir. İncelenen bu filmlerde kurgulanan görsel propaganda materyalleri, içerik çerçevesinde değerlendirilerek filmden karelerle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the positive and negative effects of propaganda on the 20 st century western cinema, especially during its early development, and in the aftermath of World War II. We have analyzed developments at the time through a purely Turkish perspective. In our research on films, as in literature, we have considered whether they included propaganda components or not. In the study, the concept of propaganda has been handled in its historical context, the means by which it is used, and their features have been identified. It has been presented how the concept of propaganda made use of cinema. More than 190 films were selected according to their box office gross, award criteria, effects on society, and how they dealt with different political issues. The rules, types, and images of propaganda in these films have also been identified. Visual propaganda materials in the films reviewed have been evaluated in accordance with content and they have been supported with scenes from the films.