Mürver ve kara lahana çiçeklerinin antioksidan aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of the antioxidant activity of elder-berry and black cabbage flowers
- Tez No: 502459
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM YEŞİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Yapılan çalışmada; mürver (Sambucus Nigra L.) meyvesi ile yapraklarının metanol ve su ekstraktlarının, kara lahana çiçeğinin (B.Oleracea) aseton, etanol ve su ekstraktlarının antioksidan aktiviteleri incelenmiştir. Bunun için toplam fenolik madde miktarı, toplam flavonoid içeriği, Fe+2 iyonlarını şelatlama aktivitesi, indirgeme kapasitesi, klorofil içeriği, antosiyanin içeriği, karotenoid tayini, H2O2 giderme aktivitesi tayini, DPPH• radikali giderme aktivitesi tayini, süperoksit radikali giderme aktivitesi tayini, ABTS•+ radikali giderme aktivitesi, fosfomolibden metodu ve FTC ile toplam antioksidan aktivitesi ve LC-MS/MS yöntemi ile fenolik ve flavonoid madde içerikleri tayin edildi. Elde edilen sonuçlar α-tokoferol, askorbik asit, gallik asit, pirokateşol, quersetin, BHT, BHA ve kateşin gibi standart maddelerle kıyaslanarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In the study; antioxidant activities of methanol and water extract of elderberry fruits and leaves (Sambucus Nigra L.) and acetone, ethanol and water extract of black cabbage flowers (B.Oleracea) has been examined. For this, total phenolic compuond, total flavonoid content, Fe2+ ions chelating activity, reducing power, chlorophyıll content, anthocyanin content, carotenoid content, H2O2 radical scavenging activity, DPPH• free radical scavenging activity, superoxide anion scavening activity, ABTS•+ radical scavenging activity, phosphomolybdenum and FTC method with total antioxidant activity, phenolic and flavonoid substance contents were determined method LC-MS/MS . The obtained results were compared by using ascorbic asid, α-tocopherol, gallic acid, pyrocatechol, quercetin, BHT, BHA and catechin as standard.