Vakumlu güneş kollektörlerde verimin tespiti ve incelenmesi
The Analysis and determination of efficiency of evacuated solar collectors
  1. Tez No: 50246
  2. Yazar: KAMİL RIZA TAKTAKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TUĞRUL OĞULATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
XI öz Bu çalışmada, düzlem yüzey tip vakumlu güneş kollektörlerinde verimin araştırılması ve tesbiti amaçlanmaktadır. Vakumlu toplayıcılarda, tüp içinde sağlanan yüksek vakumdan dolayı taşınım, iletim ve ışınım kayıpları minimuma indirilmiştir. Her türlü hava şartlarında, yüksek performans sağlamak için, bir kat cam örtü yeterli olmaktadır. Bu nedenle vakumlu toplayıcıların verimi, eşit levha alanları sözkonusu olduğunda, klasik düzlem toplayıcılannkinden çok daha yüksektir. Dolayısıyla 120°C~150°C gibi yüksek sıcaklıklar elde etmek için yoğunlaştıncı veya güneşi izleyen sistemleri kullanmak gerekmemektedir. Bu sebeple bu tip kollektörleri; absorpsiyonlu soğutma sistemlerinde sağladıkları yüksek sıcaklıklar nedeniyle kullanmak mümkün olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
xn ABSTRACT In this study, flat plate type in evacuated solar energy collectors have been analysed. In the evacuated collectors, conductive, convective and radiative losses have been reduced to a minumum because of vacuum in the tube. In all kinds of air conditions, one glass cover is enough to get high performance. For this reason, efficiency of evacuated collectors is much higher than classic flat plate solar energy collectors for equal plate areas. Consequently, to get high temperatures like 120 °C - 150 °C, solar tracking and focusing systems are not required. Therefore this kind of collectors can be used in absorption cooling systems because of their high temperatures.