Kuluncak-Başören Köyü-Aşılık Pınarı (Malatya) fluorit cevherleşmesinin jeolojik, metalojenik ve ekonomik incelenmesi
  1. Tez No: 50247
  2. Yazar: ETHEM TAYFUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MESUT ANIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
VI ÖZ Yüksek Lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışma aynı zamanda Çukurova üniversitesi Araştırma Fonu FBE 94-72 nolu proje kapsamında desteklenerek gerçekleştirilmiştir. Kuluncak ilçesi, Konaktepe ve Basören köyleri ile Alibeyli Tepe arasında yer alan çalışma alanında jeolojik, petrografik ve cevherleşme ile ilgili incelemeler yapı lmıstır. Çalışma alanının 1/25.000 ölçekli jeoloji haritası hazırlanmış ve sahada yüzeyleyen kayaçlar petrografik acıdan i ncelenmistir. Sahada, Bölgeye üst Kretase'de allokton olarak yerleşen ofiyolitik karmaşığa ait serpantinleşmiş peridotit, spilit ve dolerit (diyabaz), üst Kretase yaslı kristalize kireçtaşı, masif kireçtaşı, siyenit, Tersiyer yaslı Eosen ve Neojen cökelleri, bazalt ve marn ile Kuvaterner alüvyonları gözlenmiştir. Çalışma alanında Asilik pınarı ve Karababa pınarı civarında görülen fluorit cevherleşmeleri, siyenitler tarafından kesilen kireçtaşı dokanaklar ında içerme, damar dolguları ve düzensiz damarlar seklinde yerleşmiştir. Bölgede özel bir şirket tarafından fluorite yönelik üc ayrı yerde açık isletme yapılmıştır. Ayrıca çalışma alanında kromit ve demir cevherleşmeleri de bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT This study has been prepared as a MSc. thesis, and supported by the Research Found of the Çukurova University as the project of FBE 94-72. The study area is located between Kuluncak, Konaktepe, Basören and Alibeyli Hill. In this area, the investigations of geological and petrographic dealing with mineralization are carried out. 1/25.000 scaled geological map of area was prepared and the rocks outcropping in the ar&a were examined from the petrographic point of view. In the study area, allocthonous ophiolitic complex, including serpanti nizated peridotite, spilite, and dolerite (diabase), Upper Cretaceous aged crystallized limestone, syenite, Tertiary aged Eocene and Neogene deposits, basalt and marl and alluviums of Quaternary were identified. In the area, the mineralization of fluorite have been settled around Aşılık and Karababa springs, in limestone contact that was cut by syenites, as dissemine, vein fillings and irregular veins. In the area, it is obviously passible that a private company worked in two different places dealing with the fluorite. In addition, the mineralization of chromite and iron observed in the study area.