Ar-ge harcamalarının ekonomik büyüme üzerindeki etkisi: BRIC-T ülkeleri karşılaştırmalı analizi
The impact of r&d expenditure on economic growth: comparative analysis of BRIC-T countries
- Tez No: 502484
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU KILINÇ SAVRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Küreselleşen dünya ekonomisinde sürdürülebilir büyümenin itici gücü olan Araştırma Geliştirme (Ar-Ge) son yıllarda daha çok önem kazanmıştır. Ekonomilerin sürdürülebilir büyüme oranlarına ulaşma istekliliği, 1980'lerde iç büyüme teorilerinde Ar-Ge'nin ekonomik büyümedeki rolünü açıkça ortaya koymuştur. Araştırmanın temel hipotezi Ar-Ge harcamaları ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki, 2010-2015 dönemi için BRIC-T ülkeleri için panel veri modeli kullanılarak incelenmiştir. Araştırmanın sonucu, üretilen Ar-Ge harcamalarının büyümeyi olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. Bu bağlamda, endüstrileşmiş ülkeler dahil olmak üzere yaşam standartlarını ve ekonomik büyümeyi hızlandırmak isteyen ülkelerin Ar-Ge yatırımlarına odaklanacağı sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
R & D, the driving force of sustainable growth in the globalizing world economy, has gained importance in recent years. The willingness of economies to achieve sustainable growth rates clearly demonstrated the role of R&D in economic growth in the 1980s theories of internal growth. The basic hypothesis of the research The relationship between R & D expenditure and economic growth was examined using the panel data model for the BRIC-T countries for the period 2010-2015. The result of the research shows that the R & D expenditures produced are positively affecting growth. In this context, living standards, including industrialized countries, and those seeking to accelerate economic growth can be the result of focusing on R & D investments.