Non lineer uzun dalga denklemlerinin dalga yayılması ve kırılması problemine uygulanması
Application of nonlinear long wave equations to the propagation and breaking problem
- Tez No: 50252
- Danışmanlar: PROF.DR. M. SALİH KIRKGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
113 ÖZET Bu çalışmada, nonlineer uzun dalga teorisi deniz dalgalarının kıyıya dik doğrultuda yayılması ve kırılması problemine uygulanmış ve transformasyon noktası ile kıyı çizgisi arasında dalga profilinde meydana gelen değişimler hesaplanmıştır. Akımı idare eden denklemlerin sayısal çözümü için karakteristikler yöntemi kullanılmış, denklemler“özdeğer”problemine dönüştürülerek karakteristik denklemler elde edilmiştir. Ayrıca temel denklemlere klasik tam diferansiyel yöntemi uygulanarak karakteristik denklemler elde edilmiş ve bu yöntemlere dayalı FORTRAN dilinde bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Klasik karakteristikler yöntemi ve özdeğer problemine dönüştürülerek yapılan sayısal çözümler karsılaştırılmıştır. Sayısal çözümdeki başlangıç değerlerinin seçiminde dalga transformasyon noktasındaki dalga şartlan gözönüne alınarak cnoidal dalga teorisi ve akım fonksiyonu dalga teorisi kullanılmıştır. Partikül hızlarının başlangıç değerleri için sayısal hesaplarda iki durum gözönüne alınmıştır. Birinci durumda su yüzü partikül hızları aynı düşeylerde üniform kabul edilmiş; ikinci durumda da düşeylerdeki partikül hız dağılımının ortalaması üniform akım hızı değerleri olarak kabul edilmiştir. Her iki duruma göre yapılan sayısal çözümlerde ortalama partikül hızlarının kullanılması durumunda dalga profilindeki değişmelerin daha hızlı bir şekilde oluştuğu ve kırılma noktasındaki dalga dikliğinin daha büyük olduğu görülmüştür. Sonuçta ortalama akım hızlan ile yapılan sayısal çözümlerin kırılma bölgesindeki dalga transformasyonunu daha gerçekçi biçimde temsil ettiği anlaşılmıştır.114 Sayısal hesaplarda taban sürtünmesi ve köpüklenme nedeni ile oluşan türbülanstan doğan enerji kayıpları gözönüne alınmış ve bu kayıpların dahil edilmesi ile elde edilen tırmanma değerlerinin deneysel bulgularla uyumlu olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
115 SUMMARY In this study, nonlinear long wave theory is applied to the problem of propagation and breaking of sea waves moving perpendicularly to the shore and the variations occurred in the wave profile are computed between transformation point and shoreline. The method of characteristics is used for the numerical solution of the governing equations of the flow, the characteristic equations are obtained by converting the equations into the eigen value problem. In addition, the numerical solution is applied to the basic equations using the classical method of characteristics. Based on these methods a computer program in FORTRAN language is developed. The numerical solutions of the classical method of characteristics and the method of eigenvalue problem are compared. For the initial values of the numerical computations the cnoidal wave theory and the stream function wave theory are used depending on the wave conditions. For the initial values of the particle velocities two cases are considered in the computations. In the first case the water surface particle velocities are assumed to represent the uniform values of their respective verticals; in the second the mean values of the vertical distribution of the horizontal particle velocity are used. From the computational results of the both cases it is found that the wave breaking occurs faster and at the breaking point wave steepness is greater when the mean values of the particle velocities are used. In conclusion, the computational results show that the wave transformation is represented better using the mean particle velocities.116 In the computations, the energy losses due to bed friction and the strong turbulence in the surf zone ere taken into consideration. With the inclusion of these effects it is seen that the numerical results of runup agree reasonably well with the experimental data.