2d:4d parmak uzunluğu ve oranlarının tenis performansına etkisinin incelenmesi
The examinations of the effect of 2d:4d finger length and ratio tennis athletes on sportive performance
  1. Tez No: 502514
  2. Yazar: İBRAHİM GÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DURSUN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı, tenis branşında spor yapan 8-21 yaşlarında tenis branşındaki erkek ve kadın sporcuların 2D:4D parmak uzunlukları ve sportif performans ilişkisinin araştırılmasıdır. Araştırmaya düzenli olarak antrenman yapan yaş ortalaması 12,96 yıl, boy ortalaması 149,50 cm, ağırlık ortalaması 48,61 kg olan 8-21 yaşlarında 44 erkek 32 kadın sporcu gönüllü katıldı. Sporculara sağ ve sol 2D:4D parmak ölçümü, yaş (yıl), boy (cm), kilo (kg) esneklik (cm), dikey sıçrama (cm), anaerobik güç mekik (adet) şınav çekme (adet), 30 m sürat (sn), aerobik güç (adet) maxVO2 (ml/kg/dk) testleri uygulandı. Verilerin istatiksel analizinde çalışmadaki tüm parametrelerin ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerleri, bağımsız gruplarda t testi ve 2D:4D parmak oranı ile performans arasındaki ilişkinin belirlemesi için Korelasyon Analiz Testi kullanıldı. Değerlendirme sonucunda, sağ 2D 63,22 mm, sağ 4D 64,30 mm, sağ 2D ve sağ 4D parmak oranı ortalaması 0,98mm, sol 2D ortalaması 63,31mm, sol 4d 63,54 mm, sol 2D ve sol 4D parmak oranlarının ortalaması 0,99 mm, esneklik 7,80 mm, dikey sıçrama 26,40 cm, anaerobik güç 165,95, mekik ortalaması 27,23, Şınav çekme 13,85 (adet), 30 m sürat 5,58 sn aerobik güç 25,47(adet) MaxVO2 28,52 ml/kg/dk, sağ pençe 23,18 kg sol pençe 22,31 (kg) olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the relationship between 2D: 4D finger length and sportive performance of male and female athletes in the tennis branch between the ages of 8-21 who play sports in tennis branch.32 male and female athletes aged between 8-21 years, with a mean age of 12.96 years, a height average of 149.50 cm and a weight average of 48.61 kg, voluntarily participated in the study. Right and left 2D: 4D finger measurements, age (years), height (cm), weight (kg) elasticity (cm), vertical jump (cm), anaerobic power pull-up (pcs), push-up (pcs), speed in 30m (secs), aerobic power (pcs) maxVO2 (ml / kg / min) tests were applied to the athletes. Correlation Analysis Test ,was used for the statistical analysis of the data to determine the relationship between the mean, standard deviation, minimum and maximum values of all parameters, and to determine the relation between the 2D: 4D finger ratio and After the evaluation, right 2D was determined as 63.22 mm, right 4D as 64.30 mm, right 2D and right 4D finger ratio average as 0.98 mm, left 2D mean as 63.31mm, left 4d as 63.54mm, left 2D and left 4D finger ratios mean as 0.99mm, elasticity as 7.80mm, vertical jump as 26.40cm, anaerobic power as 165.95, pull-up average as 27,23, push-up as 13,85 (pcs), speed in 30m as 5,58 seconds, aerobic power as 25,47 (pcs) MaxVO2 28,52 ml / kg / min, right claw as 23,18 kg, and left claw was determined as 22,31 kg.