The study of traffic fatal crashes based on time series model
Ölümlü trafik kazaları zaman serileri ile incelemesi
- Tez No: 502515
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Trafikten kaynaklı ölümlerin sıklığı dünya genelinde artmaktadır. Özellikle trafik kazalarından kaynaklanan ölümler, Erbil gibi gelişmekte olan şehirlerde büyük bir sorun haline gelmiştir. Bu çalışma, 2013-2017 dönemi boyunca kuzey Irak Bölgesinde trafik kazası vakaları, yaralanmalar ve ölümler üzerine tahmin yapılmasını amaçlamıştır. Bu amaçla Box-Jenkins metodolojisi kullanılmaktadır. Bu yöntem, model tanımlama, model tahmini ve teşhis kontrolü olmak üzere üç adımdan oluşur. Zaman serileri analizine dayanarak, tüm veri serileri azalma eğilimi ve mevsimsel bileşene sahiptir ve durağan değildir. Trend ve mevsimsel bileşen ilk ve mevsimsel fark alma ile ortadan kaldırılmıştır. Bundan sonra, birkaç ARIMA modeli fit edilmiş ve en iyi model Akaike bilgi kriteri ile Bayes Enformasyon Kriteri temel alınarak seçilmiştir. Tüm veri serileri için ARIMA(0,1,1)×(0,1,1)12 Modeli en uygun modeldir. Son olarak, 2018 yılının sonuna kadar seçilen model kullanılarak tahmin yapılmıştır. Tahmin değerine göre, trafik kazası ve yaralanma vakaları mevsimsel değişimle birlikte azalmaya devam edecektir. İleriki çalışmalar için, örneklemi cinsiyet ve coğrafi alan alt gruplarına bölerek bu metodolojiyi uygulamayı öneririz.
Özet (Çeviri)
injuries and death in Iraq over period of 2013-2017. For this purpose the Box-Jenkins methodology is used which consist of three steps, model identification, model estimation and diagnostics checking. Based on the time series analysis, all data series have decreasing trend and seasonal component and is not stationary. The trend and seasonal component removed by first and seasonal differencing. After that, Several ARIMA models were fitted and best model was selected based on the Akaike information criterion and Bayesian Information Criterion. For all data series, ARIMA(0,1,1)×(0,1,1)12 Model has best fit. Finally the prediction performed using selected model up to end of year 2018. According to predictions value, the road traffic accident and injury cases will continue to decrease with seasonal variation. For further study we suggest applying this methodology dividing sample into gender and geographical area subgroups.