Sektörlerde bulut tabanlı çok kriterli karar verme süreçlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of cloud based multi-criterias decision making processes in sectors
- Tez No: 502528
 - Danışmanlar: PROF. DR. KAAN YARALIOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 96
Özet
Günümüz bulut teknolojileri tüm sektörlerde giderek daha fazla yer almaya başlamıştır. Önümüzdeki yıllarda bu teknolojinin kullanımının mevcut durumdan çok daha fazla artacağı birçok uzman tarafından belirtilmektedir. Genel olarak sorun kavramı, planladığımız amaçların bizim belirlediğimiz şekilde ve zamanda gerçekleştirilmesini engelleyen ve çeşitli nedenlerle bir araya gelmiş istenmeyen oluşumlar olarak tanımlanabilmektedir. Sorun kavramı ortaya çıktığı an çözümlenmez ise, zaman geçtikçe bu kavram daha karmaşık hale gelir ve istenmeyen bir kaos ortamına neden olabilir. Birden fazla proje içerisinden hangisinin doğru seçim olduğuna karar verebilmemiz için kaç kriter ile karşılaştırma yaptığımız büyük bir önem taşımaktadır. Eğer seçimi tek bir kritere göre yapıyorsak sorunun çözümü kolay olacaktır. Fakat karşımıza birden fazla kriter çıkmış ise, bu durumda karar verme süreci hiç şüphesiz ki karmaşıklaşacaktır. Bu çok sayıda karar kriterine sahip karar verme sorunlarının çözümünü sağlayan ve soruna tutarlı / mantıklı matematiksel çözümler üreten yöntemlere literatürde ÇOK KRİTERLİ KARAR VERME YÖNTEMLERİ denilmektedir. Çok kriterli karar verme yöntemlerinde 9 tane yöntem bulunmaktadır ve bu 9 yöntemler ile elle bir işlem yapmak çok sürmektedir. Bu yöntemlerin bazılarının yazılımları olmasına karşın birçoğunun yazılımı bulunmamaktadır. Bu tez kapsamında yapılan uygulamanın amacı; karar verme aşamasında zorluk yaşayan kişilere, 8 yöntem arasından istenilen 1 veya 1 den fazla iv yöntemin aynı anda seçilerek işlem yapma olanağını sağlamaktır. Böylelikle 8 farklı yöntemden çıkan 8 farklı sonucun analizi ile karar verme noktalarını arasındaki en optimum olanı bularak, zamandan tasarrufu sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, cloud technologies are starting to growth. Many experts says that these technologies are continueing to growth in further years. General meaning of trouble, things that keep together to block our goals with different shapes and times according to planned ones. If the troubles will not fixed on time, then they can gets a caos. Number of criterias have important point at decision process to select best option from our decision points. If we will choose according to one criteria, it should be easy to choose. However, if there are more than one criterias on our process, it would be much complex. This method of solution of decision making problems with multi-level decision criterion and methods of producing fungus mathematical analyzer is called VERY CRITICAL DECISION MAKING METHODS in the literature. There are 9 methods as Multi Criterias Decision Process to solve and choose and It takes too many times to do them with manually. Some of them have softwares but many of them not. Purpose of the software in the thesis, present to users that they need to choose a point, they can use 1 or more than 1 methods in same time. According to the software, they can compare the results of methods that used in soluiton of problems. It saves time.