Selection of a sales order creation methodology with multi-criteria decision-making process
Çok kriterli karar verme süreci ile satış siparişi yaratma metodolojisi seçimi
- Tez No: 683423
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAYA TOKMAKÇIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı, çok kriterli karar verme süreci ile bir müşteri siparişi oluşturma metodolojisinin seçilmesidir. Siparişten Nakde İşlemler, siparişin müşteriden alınmasından işlem sonunda paranın tahsiline kadar geçen tüm aşamalardır. Yukarıda bahsedilen yöntemler, iş birimlerinin müşterileriyle doğrudan temasa geçtiği adımlar olduğundan, müşteri memnuniyeti ile iş birimlerinin performansı nedeniyle Nakit süreçlerine bağlı olarak iş birimi itibarı arasında doğru bir orantı olduğu göz önünde tutulmuştur. Şirketler, kuruluş bünyesinde süreçlerinde kullanmak veya kendi müşterilerinin ihtiyaçlarına satış yaparak cevap vermek için gerekli ürünleri eğer kendi bünyesinde üretemiyorsa satın alma yoluna gider ve bu ürünü temin eden firmalarla iletişime geçer. Örnek olarak bir elektronik mağazasını göz önünde bulundurursak belirli bir dönem için iyi satacağını düşündüğü ürünleri satın almak istediğinde ilgili firmalarla iletişime geçerek bu ürünleri temin etmenin ilk adımı olarak gerekli standart bilgileri paylaşması ile ürünleri temin etmek için ilgili firma mağazanın talebi özelinde bir satış siparişi oluşturur. Satış siparişi buradan yola çıkarak birçok endüstriyel ve hizmet sektöründe üretilen hizmet ve malları satın almak için yapılan bir anlaşmadır. Satış siparişi, kısaca SO, müşteri siparişi anlamına gelmektedir. Belirtildiği gibi şirket ve müşteri arasında sözleşme niteliği gören SO ile şirket müşterisine talep edilen malları ve hizmetleri doğru bir şekilde zamanında vermeyi, müşteri ise SO'da ayrıntılı olarak açıklanan mal ve hizmetleri almayı ve ödemeyi garanti eder. Karşılıklı bu anlaşma, mal ve hizmet tedarik eden firmanın müşterisinin beklentilerine eksiksiz cevap vermesi için gereklidir. Günümüzde aracı ürün veya hizmet temin eden şirketler için müşterilerinin sipariş taleplerine en optimal cevap verebilmesi yani doğru ürünlerin istenen miktarlarla en hızlı şekilde temini bir saygınlık göstergesidir. Bu amaç doğrultusunda her bir satış siparişinin izlenip takip edildiği bir sipariş yöentim sistemi kullanılması yaygındır. İnceleyeceğimiz vakada bu sistem ERP sistemlerinden SAP'dir. Özetle müşteri siparişi konsept olarak tüm sektörlerde dünya çapında standarttır. Büyük veya küçük ölçek farketmezsizin mal veya hizmet alan ile veren taraflar arasında somut anlaşma işlevi görmesi ile faydalı bir belgedir. Siparişin alınması ve satış siparişinin yaratılmasıyla başlayan siparişten nakite (O2C) süreci satışın her aşamasının sağlanması adına yapılan sürecin analiz edildiği bir yönetmi ifade eder. Bu kapsamda tüm sürecin değerlendirilmesi gerçekleştirilirken buna paralel atılan tüm adımlar bir bilgisayar programı yardımıyla kaydedilir. O2C süreci müşterinin varlığının yaratılması ile ilk adım atılmış olur. Şirketler müşterilerinden talepleri doğrultusunda siparişlerini alması ve onların ihtiyaçlarını anlaması ile işletme bünyesinde ürünlerin fiziksel olarak hazırlanmasıyla lojistik süreçlerin başlatılmasıdır. Bu adımda kritik noktalardan birisi de uygun stok yönetimidir. Uygun stok yönetimi siparişin en erken süreçte hazırlanması doğrultusunda müşteri memnuniyeti özelinde kritiktir. Müşteri talep ettiği ürünlerin kendisine geçmesi ve ürün için oluşturulacak faturanın tesliminden sonra şirkete müşterisi tarafından yapılacak ödeme ile devam eder. Bu nedenle şirketlerin O2C departmanlarının sağlıklı ve kaliteli işlemesi müşterileri ile sürdürülebilir bir ilişkinin kurulması için gereklidir. Tez kapsamında SAP ile ilgili Sipariş Yönetimi ve Sipariş Nakit Yönetimi süreçlerinde Kurumsal Kaynak Planlama, SAP ve Müşteri Siparişi Oluşturma Yöntemleri hakkında teorik bilgiler detaylandırılarak verilmektedir. Devamında karar verme süreci ve buna ait teknikler özelindeki teorik bilgiler Satış Siparişi yaratma süreçleri arasında yapılacak seçim için paylaşılacaktır. Teorik inceleme sürecinde karşılaştırılacak alternatifler olan Manuel, Robotik Süreç Otomasyonu ve OmPrompt ile Satış Siparişi yaratma metotları üzerinde durulmuştur. Yöntem probleminin çözümüne uygun olacak çok kriterli karar verme yöntemleri tercih edilmektedir. Böylece çok kriterli karar verme süreçleri sırasıyla detaylı bir şekilde incelenmekte, ardından ağırlıklandırma ve önceliklendirme sürecinde uygulanan Analitik Hiyerarşi Süreci yöntemi anlatılmaktadır. Yöntemler konusunda uzman ve iş birimi görüşleri doğrultusunda belirlenen kriterlerde hazırlanmış, Siparişten Nakde İşlem sürecinin Sipariş Yönetimi adımına Satış Siparişinin girilmesini sağlayan kapsamlı bir çalışmadır. AHP yöntemi, grup kararını desteklemesi, geçmiş uygulamalarda iyi sonuçlar vermesi, karar vericilere öncelikleri belirlemede daha fazla fırsat vermesi ve kullanımının çok kolay olması nedeniyle tercih edilmektedir. AHP seçiminin yanı sıra günümüzde kabul edilen bulanık küme teorisi de değerlendirilmektedir. Bulanık küme teorisi işlevseldir, ancak kesin verilerin bulunmadığı ve belirsizliğin olduğu durumlarda faydalıdır. Analitik Hiyerarşi Süreci, bu amaçla yapılan çalışmada uygun alternatifin seçilmesinde oluşturulan metodolojiyi tasarlamıştır. AHP ile tasarlanan çok kriterli karar verme sürecindeki belirsizliklerin ve değişkenlerin en aza indirilmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca AHP seçiminde karmaşık çok kriterli karar verme süreçlerini kolaylaştırarak karar vericilerin doğru seçim yapmalarına destek olmak önemli bir nedendir. Bu bakış açısıyla Müşteri Siparişi oluşturma yöntemleri değerlendirilmekte ve bu yöntemlerin birbirlerine göre avantajları incelenmektedir. Tezin uygulama bölümünde Şirket'in Sipariş Nakit Yönetimine bağlı Sipariş Yönetimi süreçlerinde SAP ile entegre Satış Siparişi yaratmak için kullanılan Manuel, Robotik Süreç Otomasyonu ve OmPrompt metodolojilerinin Analitik Hiyerarşi Prosesi kullanılarak ağırlıkları belirlenmiştir. Söz konusu alternatiflerin önceliklendirilmesi beklentisi doğrultusunda makul alternatifin belirlenmesi amaçlanmıştır. Kriterlerin seçiminde Şirket'e ait değerlendirme standartlarına bağlı kalınacaktır ve bu kriterler ile devam edilecektir. Bu kapsamda üçü ana ve on dördü alt olmak üzere toplamda on yedi seçim kriteri mevcuttur ve model bu kriterlerin üzerine kurulmuştur. Oluşturulan modeldeki kriterler için konusunda uzman beşi yönetici ve on beşi operasyonel ekipten olmak üzere toplamda yirmi kişiye sunulan anketler vasıtasıyla ikili karşılaştırma metodu kullanılarak ağırlıklandırma yapılmıştır. Uygulama, Türkiye'de global ölçekli çalışan bir hızlı tüketim ürünleri firmasında yapılmıştır. Analitik Hiyerarşi Prosesi ile alternatif üç Satış Siparişi girme metodu alternatiflerinin değerlendirilmesi yapılmıştır. SuperDecision adlı paket programı verilerin analizi sürecinde kullanılmıştır. SuperDecision programı ile gerçekleştirilen analiz sonucunda alternatiflerin önceliklendirilmesi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar yapılan duyarlılık analizi ile kontrol edilmiştir. Çalışmanın tamamlanmasıyla elde edilen sonuçlar uygulamanın gerçekleştirildiği şirket ile paylaşılmıştır. Bu çalışma sonucunda karar verici, bu çalışmada elde edilen başarılı sonuç doğrultusunda geliştirilen modeli yeniden yapılandırabilir, böylece farklı birim veya sektörlerde çalışan karar vericiler teknoloji tabanlı yöntem seçimini kullanabilir. Ayrıca mevcut yapıyı bir adım öteye taşımak ve gelecekte incelenecek durumlara bazı belirsiz yargılar eklemek için AHP yöntemine ek olarak modeli analiz etmek için Bulanık Küme Teorisi kullanılabilir. Böylece karar verici, bulanık sayıların dahil edilmesiyle oluşturulan bütünleşik yaklaşıma kıyasla alternatifleri ve kriterleri daha iyi değerlendirebilir. Elde edilen bulgular sonucunda ilgili süreçler kendi arasında incelendiğinde bulut bazlı sistemlerin manuel işlem ve robotik otomasyon toollarına göre belirlenen parametreler özelinde şirkete ve çalışanlarına daha çok fayda sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The context of the thesis contains that theoretical information is given about Enterprise Resource Planning, SAP, and Sales Order Creation Methods in Order Management processes related to SAP and Order Cash Management. Afterward, the theoretical information regarding the decision-making process and related techniques will be shared for the selection to be made between the Sales Order creation processes. In the academic review process, the methods of creating Sales Order with Manual, Robotic Process Automation, and OmPrompt, which are the alternatives to be compared, are emphasized. Multi-criteria decision-making methods, which will be suitable for the solution of the method problem, are preferred. Thus, multi-criteria decision-making processes are scrutinized detailly, respectively, followed by an explanation of the Analytical Hierarchy Process method that is applied in the weighting and prioritization process. The weight of the Manual, Robotic Process Automation, and OmPrompt methodologies used to create an integrated Sales Order with SAP in the Business Unit's Order Management Related Order Management processes are determined by using Analytical Hierarchy Process in the application part of the thesis. The determination of the reasonable alternative was aimed in line with the expectation of prioritizing the mentioned alternatives. In selecting the criteria, the evaluation standards of the Business Unit are adhered to, and these criteria are continued. There are seventeen selection criteria used to build the model, three of which are primary and fourteen are sub-criteria. As part of requirements in the model creation, data is weighted by using the double comparison method through the outcomes of surveys presented to a total of twenty people - five managers and fifteen operational team members.The is applied to the data obtained from a fast-moving consumer goods business unit operating on a global scale in Turkey. With the Analytical Hierarchy Process, three alternative Sales Order entry methods have been evaluated. The package program called SuperDecision was used in the data analysis process. Alternatives are prioritized based on the examination for outcomes performed with the SuperDecision program. After a sensivity analysis of findings, the completion of the study is shared with the Business Unit where the application is carried out. As a result of the findings when the related processes are examined among themselves, it has been determined that cloud-based systems provide more benefits to the Business Unit and its employees, especially for the parameters specified according to the manual process and robotic automation tools.