Tükenmişlik algısının örgütsel bağlılık üzerinde etkisi: Ankara ili ağız ve diş sağlığı merkezlerinde bir uygulama
The effect of burnout perception on organisational commitment: An application at mouth and dental health centers in Ankara
- Tez No: 502530
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ORHANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma, Ankara ilinde Sağlık Bakanlığı'na bağlı faaliyette bulunan ağız ve diş sağlığı merkezlerinde çalışan diş hekimlerinin tükenmişlik düzeylerinin çalıştıkları kuruma olan bağlılık düzeyleri üzerindeki etkisinin tespiti amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaç doğrultusunda literatürde yer alan tükenmişlik ve örgütsel bağlılık ölçeklerinden yararlanılmıştır. Araştırmada tükenmişlik algısı, duygusal tükenmişlik, duyarsızlaşma ve kişisel başarısızlık boyutlarında incelenmiş iken, örgütsel bağlılık algısı ise duygusal, devam ve normatif bağlılık boyutlarında incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda, Ankara ilinde faaliyette bulunan ağız ve diş sağlığı merkezlerindeki 181 diş hekimi üzerinde anket uygulanmıştır. Uygulama sonucunda elde edilen verilerin çözümlenmesinde Bağımsız Örneklem T-Testi, Tek Yönlü Varyans (ANOVA) analizi ve korelasyon (1-tailed) analizine yer verilmiştir. Araştırma kapsamında oluşturulan hipotezler sonucunda, diş hekimlerinin tükenmişlik algılamaları ile cinsiyet ve gelir düzeyi değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Yine, katılımcıların örgütsel bağlılık algılamaları ile cinsiyet, yaş, gelir düzeyi ve medeni durum değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüş, araştırmaya katılanların genel anlamda tükenmişlik düzeyleri ile örgütsel bağlılık düzeyleri arasında negatif yönlü bir ilişki (r:-0,036) olduğu ortaya çıkmıştır. Bunun yanında, diş hekimlerinin tükenmişlik algılamaları ile devam bağlılığı (r: 0,183) algılamaları arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Benzer şekilde katılımcıların duyarsızlaşma algılamaları ile devam bağlılığı (r: 0,163) algılamaları arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Son olarak, katılımcıların kişisel başarısızlık algılamaları ile duygusal (r: 0,449) ve normatif (0,337) bağlılık algılamaları arasında pozitif yönlü; devam bağlılığı (-0,005) algılamaları arasında ise negatif yönlü bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This research effort was conducted to note the effect of burnout level of dentists employed at the mouth and teeth health centers in Ankara operating under the supervision of Health Ministry. Burnout and commitment scales in literature have been utilized for this purpose. While the burnout perception has been examined under the emotional burnout, insensibility and personal failure domains, the organisational commitment perception has been studied under ongoing and normative commitment domains. A questionnaire sequence has been applied to a total of 181 dendists employed over different mouth and teeth health centers operating within city of Ankara. Autonomous Sampling T-Test, One Way Variance (ANOVA) analysis and correlation (1-tailed) analysis have been used to analyse the data acquired after the application. After the hypothesis created within the scope of the research, a reasonable difference has been detectedbetween the burnout perception of dentists and their gender and income level. Furthermore, it has also seen that there was no reasonable difference between the attendants' organisational commitment perception and the variables such as their gender, age, income level and maritial status, and it has been revealed that there was a negative correlation (r:-0.036) between the avarage burnout level of participants and their organisational commitment level. In addition to this, a positive correlation has been detected between the dentist' burnout perceptions and progressing commitment (r: 0.183) perceptions. Similarly, another positive relation has been detected between the participants' insensibility perceptions and progressing commitment (r: 0.163) perceptions. Finally, a positive correlation has been detected between the attandees' personal failure perceptions and emotional (r: 0.449) and normative (0.337) commitment perceptions, while a negative correlation has been detected between their peronal failure perceptions and progressing commitment (r:0.005) perceptions.