Fizyon izleri ve minerallere fizyon izleri yönteminin uygulanması
- Tez No: 50254
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. VEDAT PEŞTEMALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZ Fizyon izi yönteminin minerallere uygulanmasından yararlanılarak, bir jeolojik çevrenin ısısal geçmişinin fizyon izi kararlılığı ve silinmesine bağlı olarak nasıl değiştiği teorik olarak açıklanmıştır. Isısal geçmişi en iyi şekilde anlatan Kısmi Silinme Bölgesi (PAZ) kavramı geniş bir şekilde incelenmiştir. Buna bağlı olarak fizyon izi yaşlarının nasıl tayin edildiği ve yaşların yorumlanması teorik olarak açıklanmıştır. Bu çalışmada deneysel olarak da Doğu Anadolu Bölgesi Sarıkamış höyüğünden toplanmış obsidiyene Fizyon İzi tekniği uygulandı. Bu amaçla obsidiyen örneğinden yaklaşık 1 mm kalınlığında kesitler alınarak örnek hazırlandı. Örnekten alman iki kesitten birisi yapay fizyon izi oluşturmak için yavaş nötronlarla radyasyona tutuldu. Yapay ve doğal fizyon izlerini içeren aynı örneğin kesitleri birlikte kalıba dökülerek, parlatıldı ve fizyon izlerinin optik mikroskopta görünür hale gelmesi İçin kimyasal yıkama işlemine tabii tutuldu. Daha sonra bir optik mikroskop kullanılarak fizyon izi analizi yapılıp fizyon izi yoğunlukları ve örneğin yaşı hesaplandı.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this study the concept of partial annealing zone (PAZ) which gives the good knowledge about thermal background of a geological formation is investigated comprehensively. By means of the PAZ how the fission track dating is determined and interpreted is explained the theoretically. In this study fission track dating technique has been applied to the obsidian samples collected in the area of Sarıkamış. For the determination of uranium content, irradiation of the samples has been carried out İn a reactor facility, in Gent (Belgium). The pieces of the same opsidian sample having the fossil and induced fission tracks respectively have been prepared together, polished and applied chemical etching process in order to make tracks visible under an optical microscope. Afterwards, using the optical microscope, density of fission tracks has been calculated by the analysis of fission tracks.