Kırşehir yöresindeki jeotermal kaynaklardan sera ısıtmada yararlanılması üzerine bir araştırma
- Tez No: 50255
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ BAŞÇETİNÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
VIII oz Bu çalışmada, ülkemizin önemli jeotermal enerji potansiyeline sahip Orta Anadolu bölgesindeki Kırşehir ilinde bulunan Terme, Karakurt, Mahmutlu ve Bulamaçlı jeotermal alanlarındaki kaynakların fiziksel ve kimyasal özellikleri incelenerek,bu kaynakların tarımsal amaçlı kullanılabilirliği araştırılmış ve özellikle, sera ısıtmasında bu kaynaklardan yararlanılması düşünülmüştür. Araştırmada; bölgede bulunan jeotermal kaynakların mevcut kullanım durumları, yöre halkının sosyal yapısı ve jeotermal kaynakların fiziksel ve kimyasal özellikleri dikkate alınarak, Mahmutlu jeotermal alanındaki kaynaklardan (Büyükhamam ve Küçükhamam) sera ısıtma amacıyla yararlanılması tasanmlanmıştır. Bölgenin uzun yıllık iklim verilerine bağlı olarak, değişik düzenlemelere sahip (cam, cam+PE ısı perdesi, plastik ve PE ısı perdesi+plastık) 500 m alanındaki seraların ısı gereksinimleri hesaplanmıştır. Seraların ısı gereksinimleri, jeotermal kaynakların sıcaklık ve debi değerleri dikkate alınarak ısıtma sistemlerinde kullanılması gereken çelik ve plastik boru ısı değiştirici uzunlukları hesaplanmıştır. Büyükhamam jeotermal kaynağı ile toplam olarak; 14,029 da ısı perdesiz cam, 13,977 da PE ısı perdeli cam, 14,213 da ısı perdesiz plastik veya 14,550 da PE ısı perdeli plastik seranın ısı gereksiniminin karşılanabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT In this study, Kırşehir province where in Middle Anatolian Region which is an important geothermal area. Physical and chemical properties of the Terme, Karakurt. Mahmutlu and Bulamaçlı geothermal resources were investigated. The utilisation of these geothermal resources for agricultural applications especially, heating of greenhouses was considered. Depending on the present utilization, physical and chemical properties of the geothermal fluids and social aspects of the people in the region, it was considered that the utilisation of Büyükhamam and Küçükhamarn geothermal resources for heating the greenhouse in Mahmutlu. The heating requirements of the different greenhouse installations (glass, glass+PE thermal screen, plastic covering (PE) and with PE thermal screen, ground surface of 500 m2), where calculated depending on the long term meteorological data of the region. For greenhouse heating systems the lengths of the steel and plastic pipe heat exchanger. Determination of the greenhouses heating requirements and the fluid temperatures and flow rates of the geothermal resources were considered. It was determined that, 14,029 da glass covered greenhouse without thermal screen, 13,977 da glasshouse with PE thermal screen, 14,213 da PE plastic greenhouse without thermal screen or 14,550 da PE covered greenhouse with PE thermal screen could be heated with Büyükhamam geothermal resource.