Application of UPC (up conversion) materials on self-cleaning textile
Yukarı çevrimli malzemelerin kendi kendini temizleyen kumaşlar üzerine uygulanması
- Tez No: 502551
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Geliştirilmiş özellikler ve uygulamalar için yeni malzemeler uygulama ve oluşturma konusunda yetkili bir potansiyele sahip olduğu için, mevcut on yıl boyunca nanoteknolojide artan bir düşünce olmuştur. Bu çalışma, ışık etkinliğini arttırmak için Titanyum dioksit ile dönüşüm malzemelerinin davranışını incelemek ve etkileşimde bulunmak ve nanopartiküllerin bir sol - jel daldırma kaplama yöntemi ile yapışmasının tekstiller üzerindeki etkisini amaçlamaktadır. Kendi kendini temizleyen kaplama teknolojilerine yönelik artan ilgi, ticari ürünlerde yüksek potansiyelleri ve temizlik işçiliği maliyetlerini azaltma kabiliyetlerinden kaynaklanmaktadır. Örneğin, kendini temizleyen özelliklere sahip bir kumaş, kumaş temizlemede maliyetten tasarruf ederek tekstil ömrünü uzatabilir. Bu çalışmada, fotokatalitik kendiliğinden temizleme ve ince filmlerin aktiviteleri incelenmiş, faktörü ile Vakum kurutma fırında sıcaklıklarda (60-90-120 °c) kurutma Tüm numuneler, (Flat and Denim) Tekstil kurutma sıcaklığında bir etkisi yoktur. Örnekleri güneş testi altında test ve rakamlar aracılığıyla saat sayısına bağlı olarak daha fazla etkinlik fotoğraf katalitik verecek güneş test ışığı daha saatlerce anlaşılabilir olabilir. Daldırma kaplama yöntemi gözenekli malzemelerde çok etkili bir yöntem gözlendi ve basit bir yöntemdir. SEM analizi test TiO2/Er3+ bağlandı. Bu işlenmiş dokuların dokuma yapılar istikrarlı tutulur ve pamuk daralma izlemek değildi gösterilmiştir. XRD analizi ER3+ ' nın dönüşümlü lüminesans en iyi performansı gösterdi.
Özet (Çeviri)
There has been an increasing consideration in nanotechnology during the present decade due to its enormous potential in applying and creating novel materials for enhanced properties and applications. This study aims to study the behavior and effect up conversion materials with Titanium dioxide to increase light efficiency, and effect of adhesion of nanoparticles by a Sol – Gel dip coating method on the textiles. The growing interest towards self-cleaning coating technologies is due to their high potential in commercial products and their ability to reduce cleaning labor costs. For example, a fabric with self-cleaning properties would save cost in fabric cleaning and extend the lifetime of the textile. In this study, photo catalytic self-cleaning and activities of the thin films were investigated, All samples drying at temperatures (60-90-120 °C) in vacuum drying oven with a time factor , there is no effect on the samples when the effect of a change in the temperature of drying on (Flat and Denim) textiles. Depending on the samples tested under Sun test and the number of hours can be deduced more hours of sun test light it will give more activity photo catalytic. Dip coating method were observed a very effective method in porous materials and it is a simple method. SEM analysis were connected TiO2/Er3+ in test. It was demonstrated that the weave structures of treated textures were held stable and did not watch shrinkage of the cotton. XRD analysis the upconversion luminescence of ER3+ was showed the best performance.