Perinatal dönemde paternal depresyon ve evlilik uyumu ilişkisi
Relationship between paternal depression and marital harmony in perinatal period
  1. Tez No: 502550
  2. Yazar: MEHMET NEDİM TIRAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN AKPINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Psikiyatri, Psikoloji, Family Medicine, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş ve Amaç: Perinatal dönem gebeliğin 20. haftasından doğum sonrası ilk 28 güne kadar olan süreyi tanımlamaktadır. Son yıllarda maternal perinatal depresyon üzerine çok fazla araştırma yapılmıştır. Bu durum depresyon, gebelik ve bebek arasındaki karmaşık etkileşime bağlı olabilir. Perinatal dönem anne için ruhsal sorunlar açısından riskli bir dönem olduğu kadar babalar için de bu durum geçerlidir. Biz bu çalışmada evlilik uyumu ile perinatal dönemdeki paternal depresyon arasındaki ilişkiyi araştırmak ve perinatal dönemin sadece annede duygusal değişikliklere neden olmayacağı, babanın da bu dönemde duygusal olarak sorunlar yaşayabileceği gerçeğinin birinci basamak hekimleri tarafından göz ardı edilmemesini amaçladık. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın örneklemini, 1 Şubat - 1 Haziran 2017 tarihleri arasında ilgili hastanelerin (Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi ve Adana Metro Hastanesi) Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniklerine başvuran 20. gebelik haftasından doğuma kadar olan süredeki gebelerin eşleri ile ilgili hastanelerin (Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi ve Metro Hastanesi) Yenidoğan Polikliniklerine başvuran yenidoğan bebeklerin babaları oluşturmaktadır. Katılımcılara sosyodemografik veri formu, Edinburgh Postpartum Depresyon Ölçeği ve Evlilikte Uyum Ölçeği uygulandı. Veriler SPSS programına girilerek önemlilik testlerinde ki-kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Perinatal period defines the period between the 20th week of pregnancy and postnatal first 28 days. Several studies have been performed on maternal perinatal depression in recent years. This condition may be related to the complicated interaction between depression, pregnancy and infant. Perinatal period is a risky period for the father in terms of mental problems as much as the mother. In this study, our aim was to investigate the relationship between marital harmony and perinatal period paternal depression and to emphasize the role of family physician perinatal period does not causing emotional changes not only for the mother but for in fathers as well. Material and Method: Husbands of the pregnant women admitting to the Gynecology and Obstetrics Outpatient Clinic of the two hospitals (Çukurova University Faculty of Medicine Balcalı Hospital and Adana Metro Hospital) between February 1 and June 1 in 2017 and the fathers of neonates admitting to Neonatal Outpatient Clinic of two hospitals (Çukurova University Faculty of Medicine Balcalı Hospital and Metro Hospital) formed the sampling of the research. Sociodemographic data form, Edinburgh Postpartum Depression Scale and Marital Harmony Scale were used. Data were installed in SPSS program and chi-square test was used for significance tests.