Bernav di zimanê Kurdîdali govera badînan
Kürt dili badini lehçesinde edatlar(İlgeçler)
- Tez No: 502562
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2018
- Dil: Kürtçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Dil ve dilbilgisinde zamanla çeşitli değişmeler meydana gelmektedir.Herkes kendi bakış açısı ve düşüncelerine göre bu değişiklikleri yapmaktadır.Bu konuda da,edat konusunda,çok araştırma yapılmamıştır. Araştırma yapılmışsa da başka isimler adı altında üzerinde durulmuştur.Bu konuda özellikle Kurmanci lehçesinde üzerinde çok az araştırma yapılmıştır. Belki bu edatlardan sonra gelen isimlerin görevleri tam olarak ortaya konmamıştır,biz bilimsel olarak bu isimlerin görevlerini tam ve doğru bir şekilde ortaya koymayı çok önemli gördük. Biz de görevleri şu şekillerde belirledik: a) Zarf tümleci oluşturan edatlar. b) Dolaylı tümleç oluşturan edatlar. c) Tamlama grubu oluşturan edatlar. d) Birleşik fiil oluşturan edatlar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Through the passage of time, linguistic or Grammatical topics are subject to change sometimes. Everyone considers the functions of such changes according to his/her perspective. Concerning this topic, preposition (Bernav), It has not been sufficiently researched, and it has been scarcely discussed in books, or even when it was discussed, a different title was given to it. This topic, specifically in Northern Kurmanji, has been rarely subject to researches. Also, because the functions of all such nouns, the ones preceding prepositions, have not been correctly identified, this research found its way to identify this name in a more scholarly method and to identify its functions as following: • Prepositions preceding adverbial linking. • Prepositions preceding indirect object of an intransitive verb. • Preposition preceding object. • Preposition preceding compound verbs.