Kavun bitkisinin iki sulama programı ve fertigasyon uygulaması altında azot-verim ilişkisi
Nitrogen-yield relationship of melon grown under two different irrigation on programmes and fertigation
  1. Tez No: 50261
  2. Yazar: MURAT NİGİT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEVAT KIRDA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
51 ÖZET Bu çalışmada fertigasyon uygulaması ile iki farklı sulama programı altında yetiştirilen kavunda verim - sulama suyu N konsantrasyonu arasındaki ilişki, su ve gübre etkileşiminin irdelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma Ç.Ü. Ziraat Fakültesi, Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü deneme alanındaki Güney-Kuzey yönünde yerleştirilmiş plastik serada yapılmıştır. Bitkisel materyal olarak Macdimon F\ kavun çeşidi kullanılmıştır. Çalışmada toprak nem içeriğini belirlemek için tansiyometreler ve nötronmetre kullanılmıştır. Çalışmada kimi bitki parametreleri (bitki boyu, yaprak sayısı, çiçek sayısı, meyve ağırlığı v.s) gelişme mevsimi boyunca ölçülmüştür. İki farklı sulama konusu ele alınmıştır. Bunlar; A: Tansiyometre değerinin tüm bitki gelişme dönemi içerisinde -35 cb dolayında iken yapılan sulama, B: Tansiyometre değerinin tüm bitki gelişme dönemi içerisinde -55 cb dolayında iken yapılan sulama konusu. Araştırmada dört farklı sulama suyu azot konsantrasyonu ( 0 : 112.5 : 150 : 187.5 mgN.lt“1) olarak ele alınmış, fosfor ve potasyum ( 30 : 200 mgN.lt”1) olarak sabit tutulmuştur. 1. Araştırmada yaprak sayısı, çiçek sayısı ve bitki boyu her hafta düzenli olarak ölçülmüştür, ölçüm değerlerinin istatistiksel yönden önemli bir farklılık göstermediği analizler sonucunda belirlenmiştir. Çiçeklenme başlangıcının dikimden yaklaşık 15 gün sonra olduğu gözlenmiştir. Bitki boyu artış hızının Al 50 konusunda (-35 cb'da 150 mgN.lt"1) daha yüksek olduğu saptanmıştır. 2. Verim açısından istatistiksel olarak önemli bir farklılık belirlenememiş ise de sulama suyu azot konsantrasyonları ile verim değerleri arasında bir ilişki olduğu52 saptanmış ve en yüksek verimin sulama suyu azot konsantrasyonunun 138 mgN.lf1 olması durumunda elde edilebileceği belirlenmiştir. 3. Meyve ağırlığı, meyve çapı ve boyu, çekirdek evi yüksekliği ve çapı, meyve eti ve kabuk kalınlığı, meyve suyundaki pH ve asit içeriği üzerine farklı sulama uygulamaları ve azot konsantrasyonlarının önemli bir farklılık göstermediği belirlenmiştir. 4.
Özet (Çeviri)
53 SUMMARY The objective of the study was to determine the optimum N consantration and irrigation programme for melon. The research work was conducted in a plastic house in the Research Fields of the Faculty of Agriculture at Çukurova University, Adana. Melon cultivar tested was MacJimon Fl and the soil water content was measured with tensiometers and neutronmeter. Some plant parameters such as plant height, leaf and flower number, fruit weight were measured through out plant growing season. Two different irrigation programmes were applied : A) Irrigation when tensiometer reading is -35 cb throughout plant growing season, and B) Irrigation when tensiometer reading is -55 cb throughout plant growing season. In the study, four different N concentrations in each irrigation programme were used ( 0 : 112.5 : 150 : 187.5 mgN.lt“1 of irrigation water) where phosphorous and potasium used were in fixed concentrations ( 30 : 200 mgN.lt”1), respectively. 1. In the study, leaf number, flower counts and plant height were measured weekly and no significant difference was obseved in the measurements. Flowering occured around 15 days after planting and plant height increase rate was maximum in the treatment A150 (-35 cb; 150 mgN.lt'1). 2. There was no significant yield difference regarding both irrigation and N treatments. A second degree polynomial relation was derived between N concentration and yield. Using this relation, it was found that maximum yield would occur when N concentration of irrigation water is 138 mgN.lt"1 of N. 3. It was determined that different N treatments have no significant effect on fruit weight, fruit index, height and width of seed space, thickness of rind and fruit pH and acidity.54 4.