Bazı faaliyet tipleri için ÇED raporlarında kullanılabilecek kontrol listeleri ve değerlendirme matrislerinin oluşturulması
  1. Tez No: 50260
  2. Yazar: NURİYE PEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUZAFFER YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
VII ÖZ Bu araştırma, 7 Şubat 1993 tarihli ÇED Yönetmeliğine göre ÇED raporu hazırlama zorunluluğu olan faaliyetler arasında bulunan“çimento fabrikası, otoyol, baraj, havaalanı ve toplu konut”projelerinin çevresel etkilerini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya konu olan faaliyet tiplerinin gerek inşaat gerekse işletme aşamasında etkileyebileceği çevresel değerler saptanmış ve her faaliyetin çevreye etkileri ile çevresel değerler arasındaki ilişkilerin belirlenmesine çalışılmıştır. Araştırmanın sonunda, bu faaliyetler için yapılacak ÇED uygulamalarında kullanılmak üzere kontrol listeleri ve değerlendirme matrislerinin oluşturulmasına çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT This research has aimed to determine the environmental effects of“cement plant, highway, dam, airport and mass-housing area”which are subject to EIA reports according to the EIA Regulation of 7 February 1993. In this research, environmental values to be affected from each of the abovementioned activities both in construction and operation stages, were determined. In addition, the relationship between environmental values and effects to be produced by each activity on enviroment was tried to find out. At the end of the research, it was tried to develop checklists and valuation matrices that can be used in EIA practices for each activity.