Reducing sulfur from crude oil and petroleum products by using ionic aqous solution
Sulu iyonik çözeltiyi kullanarak ham petrol ve petrol ürünlerinden sülfür oranının azaltılması
- Tez No: 502618
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL ÇELİK KAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırmanın amacı, ham petrol, benzin, nafta, parafin ve mazot yağının kükürt giderme işlemini asit, baz ve tuz ortamının sulu iyonik solüsyonlarıyla ekstraksiyon yoluyla incelemektir. İncelenen kimyasal bileşiklerin içerisinde hidroklorik asit, sülfürik asit, %15 oranında sodyum hidroksit, kalsiyum hidroksit, baryum ve potasyum klorür bulunmaktadır. Bu deneysel çalışma, NaOH ve Ca(OH)2'in yukarıda bahsedilen diğer kimyasal bileşiklere kıyasla, ham petrol ve türevlerinin 20 °C, 30 °C ve 40 °C' de ve 10 dakikalık sallama sürecinin saf kükürt bileşiklerinden uzaklaştırılması için daha iyi olduğunu göstermektedir. Bu çalışmanın sonuçları, iyonik çözelti metodunun ham petrolün yanı sıra nafta, benzin, motorin ve parafin gibi yan petrol ürünlerinin tümünden sülfür içeriklerinin başarılı bir şekilde azaltılmasında etkili olduğunu göstermiştir. Buna ek olarak farklı sıcaklıklarda da bu metot etkili olmuş ve sıcaklık arttıkça kükürtsüzleştirme oranının etkinliği de artmıştır. Petrol endüstrisinde bulunan diğer tekniklerle karşılaştırıldığında sulu iyonik çözelti metodu, uygulama kolaylığı ve kullanılan materyallerin ucuzluğuyla ayırt edici diğer bir özelliğe sahiptir. Sonuç olarak sulu iyonik çözelti metodu, petrol sanayisinde oldukça önemli bir role sahiptir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to study the desulphurization of the crude oil, gasoline, naphtha, kerosene, and diesel oil through the extraction with aqueous ionic solutions of acid, base, and salt medium. The chemical compounds that were studied include 2 N of hydrochloric acid and sulphuric acid, 15 % of sodium hydroxide, calcium hydroxide, barium and potassium chloride. The experimental evidence shows that NaOH and Ca(OH)2 compared to the other above-mentioned chemical compounds, were better for the removal of sulphur compounds from the crude oil and its derivatives understudy at 20 ˚C, 30 ˚C, and 40 ˚C temperature and 10 min of shaking time. The results of this work confirm that the ionic solutions method is an efficient technique to remove sulphur successfully among the crude oil and all kinds of the petroleum products such as naphtha, gasoline, diesel, and kerosene. In addition to that, all the cases were effective with the temperature sensitive with temperature and increasing temperature desulphurization increase. The simplicity in the application and cheaper materials are a large distinctive feature of this found ionic aqueous solution in comparison to the other commercially available techniques in the markets of downstream sectors of the petroleum industry. Consequently, using the ionic aqueous method can be a highly significant role in the oil industry.