Farklı sıra üzeri ve aralıklarının kinoa (Chenopodium quinoa willd.) bitkisinde ot verimi ve kalitesine etkisi
The effect of different row spacing and intra-row spacing on hay yield and quality in quinoa (Chenopodium quinoa willd.)
  1. Tez No: 502619
  2. Yazar: IŞIL TEMEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma farklı sıra arası (17.5, 35, 52.5 ve 70 cm) ve sıra üzeri (10, 20, 30 ve 40 cm) mesafelerinin sulu şartlarda yetiştirilen kinoa (Chenopodium quinoa Willd.) bitkisinin bitki boyu, sap çapı, yaş ot verimi, kuru ot oranı, kuru ot verimi, yaprak oranı, sap oranı, salkım oranı, ham protein oranı, ham protein verimi, ADF (asit deterjan lif) ve NDF (nötral deterjan lif) oranı, ve nispi yem değeri üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırma, tesadüf bloklarında faktöriyel deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak 2017 yılında Iğdır Üniversitesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğünün Melekli Araştırma İstasyonunda kurulmuştur. Sıra aralığının kinoa bitkisinin bitki boyu, sap kalınlığı, yaş ot verimi, kuru ot oranı, kuru ot verimi, yaprak oranı, sap oranı, salkım oranı, ham protein oranı, ham protein verimi, NDF (nötral deterjan lif) oranı ve nispi yem değeri gibi parametreler üzerine etkisi önemli bulunurken, ADF oranına etkisi önemsiz bulunmuştur. Sıra üzerisi mesafeleri Kinoa bitkisinin sap kalınlığı, yaş ot verimi, kuru ot oranı, kuru ot verimi ve ham protein verimi üzerine etkileri önemli olmuştur. Diğer araştırma kiterlerine ise sıra üzeri mesafelerindeki değişimlerin etkisinin olmayadığı belirlenmiştir. Iğdır ilinde en yüksek yaş ot verimi, kuru ot verimi ve ham protein verimi için kinoa bitkilerinin 17.5 cm sıra aralığında ve 10 cm sıra üzeri mesafesi ekilmesinin uygun olduğu belirlenmiştir. Bu sıra aralığı ve sıra üzeri mesafesi ile ekilmesi durumunda kinoa bitkisinde 8750.7 kg da-1 yaş ot verimi, 2676.4 kg da-1 kuru ot verimi ve 398.8 kg da-1 ham protein verimi alınabilecektir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine the effects of different row spacing (17.5, 35, 52.5 and 70 cm) and intra-row spacing (10, 20, 30 ve 40 cm) on plant height, stem diameter, herbage yield, dry matter ratio, dry matter yield, leaf ratio, stem ratio, bunch ratio, crude protein ratio, crude protein yield, acid detergent fiber (ADF) ratio, neutral detergent fiber (NDF) ratio, relative feed value (RFV) of quinoa (Chenopodium quinoa Willd.) plants grown under irrigation condition. The research was established according to a factorial experiment based on randomized complete block design with three replications in the Melekli Research Station of the Agricultural Practice and Research Center of Igdır University in 2017. While are significant the effect of row spacing on the parameters such as plant height, stem diameter, herbage yield, dry matter ratio, dry matter yield, leaf ratio, stem ratio, bunch ratio, crude protein ratio, crude protein yield, neutral detergent fiber (NDF) and relative feed value (RFV) of quinoa, the effect on acid detergent fiber (ADF) ratio was found to be insignificant. Effect of intra-row spacing on stem diameter, herbage yield, dry matter ratio, dry matter yield and crude protein yield of quinoa were significant. For other research criteria, it has been determined that the effects of intra-row spacing changes will not be affected. In Igdir province, it was determined that it would be appropriate of sowing at 17.5 cm row spacing and 10 cm intra-row spacing of quinoa in order to highest herbage yield, dry matter yield and crude protein yield. If the kinoa plants are sowing at 17.5 cm row spacing and 10 cm intra-row spacing, 8750.7 kg da-1 herbage yield, 2676.4 kg da-1 hay yield and 398.8 kg da-1 crude protein yield can be obtained in the quinoa plant.