Birinci basamak sağlık hizmetlerinde çalışan hemşirelerin çocukluk obezitesi hakkındaki bilgi ve uygulamaları
Knowledge and practices of nurses working in primary health care services about childhood obesity
  1. Tez No: 502625
  2. Yazar: SEVİL ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LALE AYŞEGÜL BÜYÜKGÖNENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma, birinci basamak sağlık hizmetlerinde çalışan hemşirelerin çocukluk obezitesi hakkındaki bilgi ve uygulamalarının belirlenmesi amacı ile tanımlayıcı tipte gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, İstanbul il merkezinde bulunan Esenler, Şişli ve Beşiktaş ilçelerindeki 46 Aile Sağlığı Merkezi'nde görev yapan 100 hemşire oluşturmuştur. Çalışmada örneklem seçimine gidilmemiş olup çalışmanın uygulandığı dönemde Aile Sağlığı Merkezlerinde görev yapan ve çalışmada yer almayı kabul eden tüm hemşireler araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırma için Koç Üniversitesi Etik Kurulu'ndan ve ilgili kurumlardan yazılı izin alınmıştır. Çalışmanın verileri araştırmacı tarafından konu ile ilgili literatüre dayalı olarak oluşturulan ve ekte örneği verilen soru formu ile toplanmıştır. Soru formunda hemşirelerin sosyodemografik özellikleri ile çocukluk obezitesi hakkındaki bilgileri ve uygulamalarını belirlemeyi amaçlayan 20 soru bulunmaktadır. Soru formunun uygulanmasından önce 10 hemşire ile ön uygulama yapılmış ve soruların anlaşılırlığı değerlendirilerek soru formunda gerekli düzeltmeler gerçekleştirilmiştir. Veriler bilgisayar ortamında analiz edilmiştir. Anketler uygulandıktan sonra veriler IBM SPSS 20.0 programına girilerek analize hazır hale getirilmiştir. Öncelikle açık uçlu soruların kategorize edilmesi sağlanmış ve hata analizi yapılarak yanlış girişler düzeltilmiştir. Demografik özellikler ve çocukluk obezitesi ile ilgili sorulara verilen yanıtların frekans tabloları ve yüzdelik oranları hazırlanmıştır. Daha sonra ise ki-kare analizi ile demografik bazı özellikler ile çocukluk obezitesi ile ilgili sorular çapraz analiz ile karşılaştırılmıştır. Hemşirelerin % 99'u kadın olup % 30 'u 26-30 yaş aralığındadır. % 51'i lisans mezunu olup hemşirelerin meslekte geçirdikleri süre % 38'i için 6-10 yıl, birinci basamakta geçirdikleri süre ise % 63'ü için 0-5 yıldır. Hemşirelerin, çocukluk obezitesinin nedenleri ile ilgili görüşlerine bakıldığında % 96'sının sağlıksız yeme alışkanlıklarının, % 14'ünün akran baskısının obeziteye neden olduğunu ifade ettikleri görülmüştür. Çocukluk obezitesi ile ilgili bir eğitim programına katılma durumu ile çocuklara ve ailelere obezite ile ilgili danışmanlık yapılmasında kendini yeterli hissetme durumu arasında istatistiksel yönden anlamlı fark bulunmuştur (X2=14,967; p=0,000
Özet (Çeviri)
This descriptive research was conducted with the aim of determining the knowledge and practices of nurses working in primary health care services about childhood obesity. The survey universe was formed by 100 nurses working at 46 Family Health Centers in Esenler, Şişli and Beşiktaş districts of Istanbul province. Sampling selection was not performed and all nurses working in Family Health Centers and accepting to take part in the study were included. Written permission was obtained from the Ethics Committee of Koç University and related institutions for the research. The data of the study was collected by the researcher based on the literature related to the subject and a sample of the questionnaire is provided in this article. In the questionnaire there are 20 questions aimed at determining the knowledge and practice of nurses about childhood obesity along with their socio-demographic characteristics. Prior to the application of the questionnaire, a pre-application survey was performed in 10 nurses and the clarity of the questions was evaluated and necessary corrections were made in the questionnaire. Data were analyzed in the computer. After the surveys were applied, the data were entered into the IBM SPSS 20.0 program and prepared for analysis. Firstly, open-ended questions were categorized and error analysis was performed to correct incorrect entries. Demographic characteristics and frequency tables of responses to questions related to childhood obesity and percentage rates were prepared. Then, several demographic characteristics were compared by chi-square analysis and questions related to childhood obesity were compared by cross-analysis. Ninety-nine percent of the nurses are women and 30% are between ages of 26 to 30 years. Fifty-one percent of them have a bachelor degree and 38% of the nurses are in the profession for 6-10 years and 63% of them are in the primary health care service for 0-5 years. In the opinions of the nurses about the causes of childhood obesity, 96% stated eating habits and 14% indicated the peer pressure as the cause of obesity. A significant difference was found between the nurses who felt competent and did not feel competent about counseling children and their families in terms of participation in an education program about childhood obesity (X2=14,967; p =0,000