Edirne il merkezinde görevli ebe ve hemşirelerin koruyucu çocuk sağlığı hizmetlerine yönelik bağışıklamada davranış ve bilgilerinin karşılaştırılması
- Tez No: 59554
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY GÖRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
65 ÖZET Araştırma, Koruyucu Çocuk Sağlığı Hizmetlerinde görev yapan ebe ve hemşirelerin, çocukluk yaşlarında rutin aşı programlarında yer alan DBT, polio ve kızamık aşılarını uygulamaya yönelik davranış ve bilgilerinin karşılaştırılması amacıyla planlandı. Araştırma, Edirne İl Merkezinde Sağlık Bakanlığına Bağlı, 10 Sağlık Ocağı ve 1 Ana - Çocuk Sağlığı Dispanserinde, Aralık 1995 - Ağustos 1996 tarihleri arasında Birinci Basamak Sağlık Hizmetlerinde çalışan toplam 145 ebe ve hemşirelerden, Örneklem yolu ile, yukarıda aynı birimlerde çalışan 30 ebe ve 30 hemşire olmak üzere toplam 60 sağlık personeline, araştırıcı tarafından litaratür bilgisine dayanılarak hazırlanan DBT, polio ve kızamık aşı uygulamalarına yönelik, kontrol kriterleri ile davranışları gözlem yapılarak ve kapsam geçerliliği yapılan, güvenirlik katsayısı alfa, 95 bulunan anket formu uygulanması ile elde edildi. Veriler, SPSS ( Statistical Package of Social Science ) paket programı kullanılarak, istatistiksel analiz olarak bağımsız gruplarda iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi (t - testi ), Ki-kare testi, yüzdelik uygulanarak değerlendirildi. Araştırma kapsamında yer alan hemşirelerin, ebelere göre daha genç grubu oluşturduğu, ebelerin çoğunluğunun sağlık meslek lisesi, hemşirelerin ise sağlık hizmetleri meslek yüksek okulu önlisans mezunu olduğu, çalışma yıllan olarak ise ebe ve hemşirelerin 1 - 10 yıl arasında yoğunlaştığı belirlendi. Mesleki eğitim sırasında verilen bağışı klama bilgilerini, ebelerin yeterli, hemşirelerin ise yetersiz bulduğu, bağışıklama bilgilerini ebelerin çoğu, hemşirelerin ise yansının uygulamada kullandıktan, mezuniyet sonrası, ebelerin % 63.3' üne, hemşirelerin ise % 53.3' üne aşılar ile ilgili eğitim verildiği, verilen eğitimin çoğunlukla hizmet içi eğitim olduğu belirlendi.66 Ebe ve hemşirelerin DBT, polio ve kızamık aşı uygulamalarına yönelik toplam davranış puan ortalamaları karşılaştırıldığında aralannda istatistksel düzeyde fark olmadığı ( t = 1.69, p>0.05 ), fakat hemşirelerin DBT aşı uygulamasına yönelik davranış puan ortalamalarının, anlamlı derecede ebelerden yüksek olduğu belirlendi ( t = 2.31, p0.05 ) ( t = 1.30, p>0.05). Ebe ve hemşirelerin DBT, polio ve kızamık aşı uygulamalarına yönelik toplam bilgi puan ortalamalarına bakıldığında ise her iki grup arasında anlamlılık görülmedi ( t = 0.35, p>0.05 ).
Özet (Çeviri)
67 SUMMARY This research has been planned in the aim of comparing the attitudes and knowledge of the nurses and midwives who are working for preventive Children Health Service during the routine application of DBT, polio and measles vaccinations which are programmed and carried out in the periodic infancy vaccination schedule. The research has been done in 10 village clinics and 1 mother - child care Dispensary which belong to Edirne City Health center, between the date December 1995 and August 1996 by 145 nurses and midwives who are working in the first step Health Service, and 30 nurses and 30 midwives from the number totally 60 health personnels were trained by expert researchers and the results of the research has been taken during the appliocation DBT, polio and measles vaccinations on the behalf of samples which the experts chose and scientific questionnaires and observing the critics in the control list. In addition to this, it was obtained through as survey whose content reliability validisy coefficient alpha was 95. The date have been evaluated by using the SPSS package programme and by the percentage application of ki-kare test and ti-test which shows the importance of the difference between the two avarages in independed groups as statistical analysis. It's determined that while the nurses in the research were younger than midwives and most of them graduated from The Health Service Vacational High School which belongs to a university, the midwives graduated from the Health Vacational High School and both had experience between I and 1 0 year. It's determined that the midwives were sufficienty qualified in using their immunity knowledge and the most of the midwives used their knowledge during the application, but just the half of the nurses could use and after graduating the % 63.3 of midwives and the % 53.3 of the nurses were given the training about vaccination and most of this training was in their duty place.68 When the total behaviour scores averages related to the application of DBT, polio and measles carried out by midwives and nurses were compared, there would be no valid distinction at statistical level between the two ( t = 1.69, p>0.05 ), on the other hand it was found that behaviour score averages related to the application of DBT vaccination conducted by the nurses were higher than that of midwives ( t = 2.31, p>0.05 ).No considerable result between behaviour score averages related to polio and measles vaccination between two group was found ( t = 0.89, p>0.05 ) ( t = 1.30, p>0.05 ). There is no difference between the two groups total knowledge points during the application of DBT, polio and measles vaccination. The total attitude points and total knowledge points showed differences between the nurses and midwives ( t = 0.35, p>0.05 ).