Deneyimsel pazarlamanın tüketici satın alma niyetine etkisi: Sakarya ili örneği
The effect of experiential marketing on consumer buying intention: Sakarya province example
  1. Tez No: 502644
  2. Yazar: FATİH GÜRAY KURŞUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYHAN SERHATERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Günümüzde Teknoloji, üretim ve rekabet anlayışında meydana gelen gelişmeler, işletmeleri bu gelişmelere karşı önlem almaya itmiştir. Aranılan ürünün çeşit sayısının fazla oluşu, ürün hakkındaki bilgi edinme ve karşılaştırma imkânlarının fazlalığı, rakip sayısın çok fazla oluşu işletmeleri pazarlama anlayışlarını değiştirmeye zorlamıştır. Ekonomik gelişmeler ve ürün yelpazesinin geniş olmasından dolayı tüketicinin istek ve ihtiyaçları değişime uğramış ve deneyim kavramı önem kazanmıştır. Rekabet avantajı kazanmak ve müşteri bağımlılığı sağlamak isteyen işletmeler için deneyimsel pazarlama önemli bir avantaj haline gelmiştir. Müşteri deneyimini önemseyen işletmeler, müşteri memnuniyeti sayesinde rekabet üstünlüğü elde etmektedirler. Teknolojide, eğitim seviyesinde, toplumsal kültürde ve gelir düzeyinde meydana gelen artış, müşteri istek ve ihtiyaçlarını da değiştirmiştir. Geleneksel tüketici profili yerini istediği ürün veya hizmeti araştıran, fiyat karşılaştırması yapan, kendi istek ve hazlarını en çok karşılayan ürünü satın alma yoluna giden yeni bir müşteri profili oluşmuştur. Tüketici satın alma davranışlarında meydana gelen bu değişim sonucunda tüketicinin bir ürün veya hizmeti satın alma niyetini en iyi anlayan ve karşılayan işletmeler hayatta kalabilmekte ve rekabet avantajı sağlayabilmektedirler. Tüketicilerin ürün veya hizmetleri satın alma niyetlerini anlamak artık bir seçenek olmaktan çıkıp zorunluluk haline gelmiştir. Çalışma 3 bölüm halinde tasarlanmıştır. Birinci bölümde deneyim kavramı ve deneyimsel pazarlama kavramı üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Tüketici davranışları ve satın alma niyeti üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise araştırma sonuçlarına yer verilmiştir. Bu araştırmada Sakarya şehrinde market alışverişi yapan 400 kişiye anket uygulanmıştır. Anket sonuçları değerlendirilirken, Faktör Analizi, T Testi, Regresyon analizi ve Tek yönlü Anova testi uygulanmıştır. Yapılan regresyon analizi sonucunda deneyimsel pazarlamanın, deneyim boyutları ile satın alma niyetine etkisi olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, technology, production and competition in the understanding of the developments, enterprises have taken measures against these developments. The increased number of kinds of products sought, the possibility of obtaining information about the product and the possibilities of comparison and the number of competitors being too many have forced the enterprises to change their marketing conception. Due to the wide range of economic developments and product range, the needs and needs of the consumers have changed and the concept of experience has gained importance. Empirical marketing has become an important advantage for businesses that want to gain competitive advantage and provide customer satisfaction. Businesses that value the customer experience gain competitive advantage through customer satisfaction. The increase in technology, educational level, social culture and income level has also changed customer needs and needs. A new customer profile has been created that explores the product or service the traditional consumer profile wants, compares the price, and goes out to buy the product that best meets their wishes and pleasure. As a result of this change in consumer buying behaviors, businesses that best understand and meet the consumer's intention to purchase a product or service can survive and provide competitive advantage. Understanding the consumers' intentions to buy their products or services has become a necessity since it is no longer an option. The study is designed in 3 sections. In the first part and the concept of experience and the concept of experiential marketing are emphasized.. In the second part, consumer behavior and intention to purchase are emphasized. In the third part, research metodology and results are included. In this study, a survey of 400 people was conducted in the market in Sakarya. When the results of the questionnaire were evaluated, Factor Analysis, T Test, Regression Analysis and One Way Anova test were applied. As a result of the regression analysis, experiential marketing has been found to be influenced by experience dimensions and intent to purchase.