Doğu Anadolu Bölgesi koşullarında bazı fiğ türlerinin (V.sativaL.,V.villosa roth, V.pannonica crantz) yulaf (avena sativa) ile değişik oranlarda karışımlarında ot verimi ve verimle ilgili özelliklerinin saptanması...
  1. Tez No: 50264
  2. Yazar: KADİR MEHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. A. EMİN ANLARSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
27- OZET Bu araştırma 1995 yılı (Mayıs-Temmuz) yetiştirme döneminde Doğu Anadolu Kars ili dahilinde Tarım il Müdürlüğü Kaz Üretme Çiftliğine ait taban arazide yürütülmüştür. Değişik fiğ türlerinin ve yulafın karışım halinde ana ürün olarak yetiştirme olanaklarının araştırıldığı bu denemede; saf fiğ; % 25 fig+ % 75 yulaf, % 50 fığ+ % 50 yulaf, % 66 fiğ+ % 33 yulaf, % 75 fiğ+% 25 yulaf ve saf yulaf olmak üzere 6 farklı karışım oranı uygulanmıştır. Adi fiğ, tüylü fiğ ve macar fiği olmak üzere üç farkıl fiğ türü kullanılmıştır. Deneme, bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekrarlamah olarak düzenlenmiştir. Araştırmada fiğ türleri ana parsel, karışım oranlan ise alt parsel olarak yer almıştır. Bu araştırmanın sonuçları aşağıda özetlenmiştir. 1. Fiğde Bitki Boyu: Fiğde bitki boyuna, türler, karışım oranları ve tür x karışım oranı interaksiyonları önemli düzeyde etkili olmuştur. En yüksek fiğ bitki boyu 63.56 cm ile % 25 tüylü fiğ + % 75 yulaf karışımında elde edilmiş olup, en düşük bitki boyu ise 45.29 cm ile % 50 adi fiğ + % 50 Yulaf karışımından elde edilmiştir. 2. Yulafta Bitki Boyu: Yulafla bitki boyuna, türler ve karışım oranları önemli düzeyde etkili olmuştur. En yüksek yulaf bitki boyu 110.60 cm ortalama değeri ile saf yulaf ekimlerinde elde edilmiş olup, en düşük ortalama değer 93.08 cm ile % 75 fığ+ % 25 yulaf karışımından elde edilmiştir. Türlere baktığımızda, yulafın en yüksek ortalama bitki boyu 101.66 cm ile adi fiğde, 99.52 cm'lik ortalama değeri ile macar fiğinden elde edilmiştir. 3. Yeşil Ot verimi: Yeşil ot verimine; türler, karışım oranları ve tünckarışım oranı interaksiyonları önemli düzeyde etkili olmuştur. Türlere bağlı olarak en yüksek ortalama yeşil ot verimi 913.66 kg/da ile macar fiğinde, en düşük ortalama değer ise 892.66 kg/da ile adi fiğde görülmüştür. Karışım oranlarına göre en yüksek ortalama yeşil ot verimi ise 1031.93 kg/da ile yulafın saf ekiminde, en düşük ortalama değeri ise 562.02 kg/da ile saf fiğ ekimlerinde elde edilmiştir.28- 4. Kuru Ot Verimi: Kum ot verimine; karışım oranlan ve tür x karışım oranı interaksiyonları önemli düzeyde etkili olmuştur. Karışım oranlarına baktığımızda en yüksek ortalama kuru ot verimi 423.39 kg/da ile saf yulaf ekimlerinde elde edilmiş olup, en düşük ortalama kuru ot verimi ise 171.69 kg/da ile saf fiğ ekimlerinde elde edilmiştir. 5. Yeşil Otta Fiğ Oranı: Yeşil otta fiğ oranına; türler, karışım oranları ve tür x karışım oranları interaksiyonları önemli düzeyde etkili olmuştur. Yeşil otta en yüksek fiğ oranı % 35.68 ile % 75 fiğ + % 25 yulaf karışımından en düşük fiğ oranı ise 11.13 ile % 25 macar fıği+ % 75 yulaf karışım oranında elde edilmiştir. Fiğ türlerinin karışımındaki oranı arttıkça botanik kompozisyondaki fiğ oramda artış göstermiştir. 6. Yeşil Otta Yulaf Oranı: Yeşil otta yulaf oranına; türler, karışım ve tür x karışım oranı interaksiyonu önemli düzeyde etkili olmuştur. Yeşil otta en yüksek yulaf oranı %88.86 ile % 25 macar fıği+ % 75 yulaf karışım oranında, en düşük yulaf oranı ise % 64.31 ile % 75 tüylü fiğ+ % 25 yulaf karışımnda elde edilmiştir. Yeşil ottaki yulaf oranı, karışımdaki yulaf oranının artması ile paralel olarak artış göstermiştir. 7. Kuru Otta Fiğ Oranı: Kuru otta fiğ oranına; türler ve karışım oranları önemli düzeyde etkili olmuştur. Kuru otta en yüksek fiğ oranı ortalaması % 25.92 ile % 75 fiğ+ % 25 yulaf karışımında, en düşük fiğ oranı ortalaması ise % 9.56 ile % 25 fiğ+ % 75yulaf karışım oranlarında elde edilmiştir. Fiğ türleri kendi aralarında karşılaştırıldığında en yüksek ortalama değerin % 18.88 tüylü fiğde en düşük ortalama değerin ise %6.26 ile macar fiğinde olduğu görülmektedir. Kanşımlardaki fiğ oranının artmasına paralel olarak kuru otta fiğ oranınında arttığı görülmüştür. 8. Kuru Otta Yulaf Oranı: Kuru otta yulaf oranına; türler ve karışım oranı önemli düzeyde etkili olmuştur. Kuru otta en yüksek yulaf ortalaması % 90.35 ile % 25 fığ+ % 75 yulafta, en düşük yulaf oranı ortalaması % 74.63 ile % 75 fiğ+ % 25 yulaf karışımında elde edilmiştir. Fiğ türleri karşılaştırıldığında en yüksek ortalama değerin % 83.98 ile macar fiğinde, en düşük ortalama değerin ise % 81.11 ile tüylü fiğde olduğu görülmektedir. Karışımda yulaf oranın artamasına paralel okrak kuru otta yulaf oranınında arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
29- SUMMARY This study was carried out in animal husbandry farm of Kars Regional Agricultural Directorate 1995 growing seosan (May- July). In this study, the possibilities of different vetch varieties with oat as main crop were investigated. The mixture rates were pure vetch, %25 vetch 75% oat, 50% vetch 50% oat, 66% vetch + 33% oat, 75% vetch + 25% oat and pure oat and the variety of vetch were common vetch, Hungarian vetch, hairy vetch. Field trial was arranged with three replications according to split plots expermental desing. The variety of vetch was the main plots and the seed rates were sub plots. The result of the experiment were summarised as follows 1. Seeding Rates, varieties and interactions between seeding rate and variety significantly affected plant height of vetch. The highest plant height ( 63.56 cm) was obtained from the mixture of 25 % hairy vetch + 75 % oat while the lowest value (45.29 cm) was from the mixture of 50 % common vetch 50 % oat. 2. Plant height of oat has been significantly affected by seeding rates and varieties. The average highest value ( 1 10.60 cm) was found at the pure oat plats while the average lowest value (98.08 cm) was from the mixture of 75 % vetch 25 % oat. According to varieties, the average highest value of oat ( 110.66 cm) was at common vetch the average lowest value was at Hungarian vetch. 3. Varieties, seeding rates and interactions between seeding rate and variety significantly affected the forage yield. According to varieties the average highest forage yield (913.46 kg/da) was obtained from Macar fiği while the average lowest value (892.66 kg/da) from common vetch. According to seeding rates the average highest forage yield (1031.93 kg/da) from pure oat plats while the average lowest forage yield (562.02 kg/da) from vetch plats. 4. Seeding rates and interactions between seeding rate and variety significantly affected hay yield. The pure oat system gave the average highest hay yield (423.39 kg/da) while the pure vetch system gave the average lowest hay yield (171.69 kg/da) from vetch plats.-30- 5. Vetch rate in green forage has been significantly affected by varieties, seeding rates and interactions between seeding rate and variety. The highest vetch rate in green forage ( 35.68 %) was obtained from 75 % hairy vetch 25 % oat mixture while the -lowest (11.13%) was from 25 % Hungarian vetch +75% oat mixture. The rate of vetch in botanical composition increased with increasing of the rate of vetch in mixture parallel. 6. Oat rate in green forage has been significantly affected by varieties, seeding rates and interactions between seeding rate and variety. The highest oat rate in green forage (88.89 %) was obtained from 25% Hungarian vetch + 75% oat mixtures while the lowest (64.31%) was from 75% hairy vech+25% oat mixtures. The rate of oat in botanical composition increased with increasing of the rate of oat in mixtures parallel. 7. Vetch rate in hay has been significantly effected varieties and seeding rates. The highest vetch rate in hay ( 25.92%) was obtained from 75% vech+25% oat mixtures while the lowest (9.56%) was from 25% vech+75% oat mixtures. According to varieties of vetch, the average highest vetch rate in hay (18.88 %) was obtained from hairy vetch while the average lowest vetch rate in hay (16.26%) from Hungarian vetch. The rate of vetch in botanical composition increased with increasing of the rate of vetch in mixtures parallel. 8. Oat rate in hay has been significantly affected varieties and seeding rates. The highest oat rate in hay (90.35%) was obtained from 25% vech+75% oat mixtures while the lowest '74.63%o) was from 75% vech+25 oat mixtures. According to varieties of vetch, the average highest oat rate in hay (83.98%) was obtained from Hungarian vetch while the average lowest oat rate in hay (81.11%) from hairy vetch. The rate of oat in botanical composition increased with increasing of the rate of oat in mixtures parallel.