Karaman'da üretilen bazı pekmezlerin vitamin içeriklerinin HPLC metodu ile araştırılması
Investigation of vitamin contents of some molasses produced in Karaman with HPLC method
- Tez No: 502675
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ KILIÇEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Pekmez, ülkemizde üretilen geleneksel bir gıda maddesidir. Sunulan bu çalışmada, Karaman bölgesindeki üzüm pekmezi numunelerinin bazı vitamin içeriklerinin belirlenmesi ve bunun yanında beslenme açısından öneminin vurgulanması amaçlanmıştır. Pekmez numuneleri, Karaman merkez ve köylerinden pekmez üretimi yapan evlerden temin edilmiştir. Vitamin analizleri için öncelikle pekmez numuneleri içerisinde bulunan suda çözünen vitaminleri yağda çözünen vitaminlerden ayırmak amacı ile numune hazırlama metotlarından biri olan Katı Faz Ekstraksiyon metodu uygulanmıştır. Numunelerin vitamin içerikleri Diod Serisi Dedektör ve Yüksek Basınçlı Sıvı Kromatografisi (HPLC) ile analiz edilmiştir. Çalışmada, pekmez numunelerinde suda çözünen vitaminlerin ayırımı yapılmış ve B1, B2, B3 ve B6 vitaminlerinin miktarları belirlenmiştir. Elde edilen sonuçların ışığında pekmezin, insanların temel gereksinimlerinin başında gelen beslenme ihtiyacı açısından yeterli miktar ve kalitede besin alımına destek olabilecek vitaminleri içerdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Molasses is a traditional food material produced in our country. In this study, it is aimed to determine some vitamin content of grape molasses samples produced in Karaman area and to emphasize the importance of nutrition. Molasses samples were obtained from houses that produced in Karaman center and its villages. For Vitamin analysis, first of all, Solid Phase Extraction method which is one of the sample preparation methods, was used to distinguish water soluble vitamins from fat soluble vitamins in molasses samples. The vitamin content of the samples were analyzed by Diode Series Detector (DAD) and High Pressure Liquid Chromatography (HPLC). In the study, the water-soluble vitamins in molasses samples were distinguished and determined of B1, B2, B3 and B6 vitamins. Molasses in the light of the results obtained; it has been observed that it contains vitamins that can support the intake of nutrients in sufficient quantity and quality in terms of the nutritional needs coming from the beginning of the basic necessities of people.