Türkçe ders kitaplarında hegemonik erkeklik
Hegemonic masculunity in Turkish course books
- Tez No: 502676
- Danışmanlar: PROF. DR. FUZİYE AYŞE BALCI KARABOĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Hegemonik erkeklik, Connell'in dört erkeklik tipinden biridir. Connell, bu kategoriyi oluşturan erkeklerin, kadınlarla birlikte geri kalan diğer erkek kategorilerini de baskıladığını söylemektedir. Erkeklik kategorilerinin sayıca en az olduğu bu grup erkekler, sistemin ihtiyaç duyduğu değişikliklere ayak uydurarak sürekli bir yenilenme halindedir. Hegemonik erkeklik toplumsal kurumlar tarafından yeniden ve yeniden üretilerek var olagelmektedir. Özellikle medya ve eğitim alanlarında hegemonik erkekliğin temsiliyetine dair çalışmalar son zamanlarda önem kazanmıştır. Okul, çocukların aileden sonra sosyalleştiği ikinci kurumdur. Çocuğun hayatının büyük bir kısmını kapsaması, öğretim ayağı ile birlikte eğitim ayağının da bulunması sebepleriyle okulun; çocukların kişiliklerine, duygusal ve düşünsel algılarına olan etkisi tartışmasızdır. Hegemonik erkeklik, toplumsal kurumlarca var olmaktadır. Bir toplumsal kurum ve çocuklar için sistematik bir eğitim öğretim kalıbı olan okullarda hegemonik erkeklik; ders materyalleri, öğretmen tutum ve davranışları gibi araçlarla yeniden üretilmektedir. Bu çalışma, hegemonik erkekliğin ortaokul Türkçe ders kitaplarındaki yansımalarını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Yapılan çalışmada literatürdeki hegemonik erkeklik tanımlarından yola çıkılarak elde edilen özellikler listelenmiş ve bu özelliklerin incelenen metinlerdeki erkek karakterler üzerinden görünürlüğü araştırılmıştır. Araştırma sonucunda hegemonik erkeklik imajına ait bazı özelliklerin metinlerde geçen erkek karakterlerce temsil edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Hegemonic masculinity is one of the four masculinity types of Connell's classification. Connell states that men who are part of this category also suppress the rest of the male categories along with women. This group of men with the least number of masculinity categories, is in a state of constant renewal, keeping up with the changes that the system demands. Hegemonic masculinity exists and is reproduced continuously by social institutions. Especially in the fields of media and education, studies about the representation of hegemonic men have recently came into prominance. The school is the second organization for children to associate after the family. It is the school's obligation to cover an extensive piece of the children's life, to incorporate the education aspect together with the teaching aspect; the effect on children's identity, enthusiastic and scholarly observations is undisputed. Hegemonic masculinity exists in social insitutions. Hegemonic masculinity in schools as a social institution and a systematic educational teaching pattern for children; is reproduced by tools such as course materials, teacher attitudes and behaviors. This study aims to reveal the reflections of hegemonic masculanity in secondary school Turkish course books. In the work done, the features obtained from the hegemonic masculinity definitions in the literature are listed and their visibility is investigated through the male characters in the analyzed texts. As a result of the research, it is seen that some features of hegemonic masculinity images are represented in the male characters in the texts.