Yönetim bilişim sistemlerinde bilgi portalının tasarlanması ve geliştirilmesi
Information portal in management information systems designing and developing
- Tez No: 502682
- Danışmanlar: PROF. DR. KAAN YARALIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Gelişen teknoloji ve artan ihtiyaçlar kurumlar ve organizasyonlar için Yönetim Bilişim Sistemlerinin rolünün artmasına sebep olmuştur. Bilgi portalları, belirli bir konu hakkında edinilmek istenen bilgiyi kullanıcıya sunar. Bu çalışmada, sistem geliştirme yaklaşımı kullanılarak Yönetim Bilişim Sistemlerini ve temel kavramlarını tanımlayan bir bilgi portalı tasarlamak ve geliştirmek amaçlanmıştır. YBS' ne farklı açılardan yaklaşarak mevcut olan yönetim bilişim sistemleri web sitelerine farklılık ve aynı zamanda cazibeli bir bilgi portalı geliştirmek istenmiştir. Kullanıcılara fiziksel mekândan ve zamandan bağımsız olmaları sağlanarak istenilen an ve yerde ulaşım imkânı yaratmıştır. Yönetim bilişim sistemleri programını tercih etmek isteyen kişilere programı tanıtmak, programın mevcut olduğu üniversitelerin bilgilendirme sayfalarına doğrudan ulaşmalarını sağlamak amaçlanmıştır. Uzman kişilerle, lisans ve yüksek lisans örgencileri ile yapılan röportajların aracılığı ile yönetim bilişim sistemleri farklı açılardan irdelenmiştir. Yönetim bilişim sistemleri ile ilgili gerçekleşecek olan etkinliklerin takibi kolaylaştırılmıştır. Ayrıca eğitim videoları ve kod editörü ile öğrenen yönetim bilişim sistemleri alanında desteklenmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Emerging technologies and growing needs have led to increased role of Management Information Systems for companies and organizations. Information portals provide users with the information they need to acquire about a specific topic. In this study, it is aimed to design and develop Management Information Systems and an information portal that defines basic concepts by using system development approach. By approaching the MIS from different angles, it is desired to improve the existing information systems of management information systems and to develop an attractive information portal at the same time. The users have to be independent of the physical space and time, providing the possibility of transportation at the desired moment and place. To introduce the program to people who want to choose the management information systems program, to ensure that the programs have direct access to the information pages of the universities where they are available; to discuss Management Information Systems through interviews with experts, undergraduates and graduate students from different angles; It is aimed to make it easier for them to follow the activities related to the Management Information Systems that will be realized.