Son kullanıcı bilgi teknolojileri tatmini Sakarya Üniversitesi SABİS örneği
End user information technology satisfaction at Sakarya University SABİS example
  1. Tez No: 475661
  2. Yazar: ELİF YENİPAZAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT HAMİT TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Küreselleşme ile birlikte bilginin kaynağı ve iletişim önem kazanmıştır. Bilgi ve iletişimin önemi teknolojik gelişmeleri sağlamıştır. Bu teknolojik gelişmeler bilgi teknolojileri üzerinde yapılan çalışmaları arttırmıştır. Bilgi teknolojilerinin kullanılması çağımızın gerektirdiği değişimlere hızlı bir biçimde adapte olunmayı ve bilgi sistemlerinin öne çıkmasını sağlamıştır. Bilgi sistemleri birbirleriyle sürekli etkileşim içerisindedirler ve bilgi teknolojileri bu sistemleri bünyesinde toplamaktadır. İnternet ve teknolojideki hızlı gelişmeler hem işletmelerin hem de kişilerin çalışma biçimlerini etkilemiştir. Bununla birlikte bilgi sistemleri işletmelerin iş uygulama şeklini hızlandırmış ve işletmelerin daha verimli olmasına yardımcı olmuştur. Bilgi sistemleri son kullanıcıların çalışma faaliyetlerinin desteklenmesinde kilit bir rol oynamıştır. Bu yüzden son kullanıcı bilgi sistemleri memnuniyeti önem arz etmektedir. Bilgi sistemlerinde meydana gelen gelişmeler eğitim alanında da bilgi sistemlerinin kullanılmasına olanak sunmaktadır. Üniversitelerde kullanılan bilgi sistemleri bilgi akışını kolaylaştırmaktadır. Bu çalışmada kapsamlı bir bilişim uygulaması olan ve Sakarya Üniversitesi tarafından geliştirilen Sakarya Üniversitesi Bilgi Sistemi (SABİS)'in kullanıcı tatmini açısından araştırılması amaçlanmıştır. Veriler, Sakarya Üniversitesi öğrencilerine, akademik personeline ve idari personeline uygulanan anketler yoluyla elde edilmiştir. Anketin hazırlanmasında Doll ve Torkzadeh(1988) tarafından geliştirilen“son kullanıcı bilişim sistemi tatmini modeli”temel alınmıştır. Anketlerden gelen geri bildirimlere göre; son kullanıcıların çoğunun sistem üzerinde olumlu düşüncelere sahip olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The source of information and communication has become important in today's global world. Importance of information and communication has enabled technological developments. These technological developments redounded studying on information technologies. Using of information technology has to be adapted to changes in our time quickly and also provided to come forward information systems. Information systems are constantly interacting with each other and information technology incorporate these systems. The rapid improvements in the internet and technology have influenced the way both people and companies work. Additionally, information systems have accelerated the way of business practices of businesses and help businesses to be more efficient. Information systems have played a key role in supporting end users work activities. Therefore, end user information systems satisfaction is important. The improvements in information systems provide new opportunities to be used in field of education as well. Information systems which are used in universities make information flow easy. The purpose of this study is to investigate end user computing satisfaction of Education Management Information System of Sakarya University, called SABIS, which is a comprehensive information technology platform developed by Sakarya University. Data were obtained from Sakarya University students, faculty members and university staff by administering a survey instrument. This survey is based on end user information systems satisfaction model that was proposed by Doll and Torkzadeh(1988). Based on the results of the analysis; we could argue that majority of the end users have positive thought about the SABIS.