Konut satın alma probleminin AHP temelli ve gri ilişkisel analiz yöntemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of home buying problem with AHP-based gray relational analysis method
  1. Tez No: 502683
  2. Yazar: ÇETİN İPEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
İnsanoğlunun varoluşundan günümüze kadar olan süreçte inşa edilen konutlar çeşitli amaçlarla kullanılmıştır. İnsanların geçmişte korunma, güvenlik ve barınma amaçlı olarak kullandıkları konutlar, günümüzde statü, toplumsal kabul görme ve yatırım aracı olarak da görülmektedir. Bu çalışmada, insan hayatındaki en maliyetli ve geri alınması en zor kararlardan olan konut satın alma problemi, Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) ve Gri İlişkisel Analiz (GİA) yöntemleri ile çözülmüştür. Seçim ölçütleri AHP yöntemi ile ağırlıklandırılmış ve alternatifler Gri İlişkisel Analiz yöntemi ile sıralanmıştır. Bunun yanı sıra, ölçütlerin eşit ağırlığa sahip olduğu varsayılarak ikinci bir sıralama işlemi daha gerçekleştirilmiştir. İkinci durumda konut seçeneklerinin tercih sırasında değişiklik olmuştur.
Özet (Çeviri)
Houses built during the period from the existence of the human being to the day-to-day have been used for various purposes. Houses that people have used for protection, security and housing in the past are now seen as status, social acceptance and investment instruments. In this study, the house purchasing problem, which is one of the most costly and most difficult decisions to reclaim in human life, is solved by the Analytical Hierarchy Process (AHP) and the Gray Relational Analysis (GIA) methods. The selection criteria were weighted by the AHP method and the alternatives were ranked by Gray Relational Analysis method. In addition, a second ranking operation has been performed, assuming that the criteria have equal weight. In the second case, the choice of housing options has changed during the choice.