Doğal afetlerin pay piyasalarına etkisi
Effects of natural disasters on share stock markets
- Tez No: 502686
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNCAY TURAN TURABOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Doğal afetler ve terörist saldırıları gibi beklenmeyen olaylar, pay piyasalarında fiyat değişimlerine yol açmaktadır. Araştırmalar, doğal afetlerin, bir belirsizlik kaynağı olarak beklentiler üzerinde etkili olduğunu göstermektedir. Bu sebeple doğal afetlerin pay piyasaları üzerindeki etkilerinin incelenmesi önem taşımaktadır. Bu çalışma, doğal afetlerin pay getirileri üzerindeki etkisini, etkin piyasa hipotezi çerçevesinde ele almaktadır. Bu amaçla, 1997-2017 yılları arasında meydana gelen doğal afetler çalışma kapsamına alınmıştır. Veri setinde yer alacak doğal afetlerin yol açtığı toplam hasarın, meydana geldiği ülkenin GSYİH'sine oranı %1'in üzerinde olmasına dikkat edilmiştir. Böylece, etki kapasitesine sahip olan doğal afetlerin seçimi amaçlanmıştır. Gelişmiş ülkelerden Japonya ve Yeni Zelanda ile gelişmekte olan ülkelerden Çin, Endonezya, Filipinler, Pakistan, Şili, Tayland, Tayvan ve Türkiye'de meydana gelen doğal afetler bu kapsamda yer almıştır. Bu nedenle, çalışmada kullanılan borsa endeksleri; NIKKEI 225, S&P/NZX All, SSE Composite, JKSE, PSEI, KSE 100, IGPA, SET, TAIEX, BİST 100 olmuştur. Böylece, son yirmi yılda gerçekleşen doğal afetlerin, on farklı ülkenin borsa endeks getirilerini nasıl etkilediği, olay çalışması yöntemi ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre; doğal afetler, etkilenen ülkenin ekonomisinde büyük hasarlara sebep olmasına rağmen, pay piyasalarında istatistiksel olarak anlamsız bir etkiye sahip olmuştur. Genel olarak borsaların günlük anormal getirileri doğal afetten olumsuz etkilenmiştir. Çalışmanın bir başka sonucu da, deprem, sel ve fırtınaların en çok ekonomik kayıp yaratan doğal afetler olduğudur. Buna göre piyasalar; depremlere genellikle ilk işlem gününden sonra tepki vermekte, sel ve fırtınalara anlık tepki vermemektedir. Bu durum, sel ve fırtınaların yol açacağı etkilerin belirli bir süre geçmeden tahmin edilememesinden kaynaklanmaktadır. Pay piyasaları üzerindeki etkileri ancak yol açtığı hasarlara ilişkin daha fazla bilgi elde edildiğinde ortaya çıkmakta olup bu süre ortalama 7 (yedi) işlem günüdür.
Özet (Çeviri)
Unexpected events, such as natural disasters and terrorist attacks, lead to price changes in share market. Researchs show that natural disasters have an impact on expectations as a source of uncertainty. For this reason, it is important to examine the impacts of the natural disasters on the stock markets. The study addresses the impact of natural catastrophes on stock market in the framework of the efficient market hypothesis. For this purpose, natural disasters which took place in the years between 1997-2017 has come under study. It has been noted that the total damage caused by natural disasters in the dataset is above 1% of the GDP of the country in which it occurs. Thus, the choice of natural disasters with impact capacity has been aimed. The natural disasters that occurred in Japan and New Zealand from developed countries and China, Indonesia, Philippines, Pakistan, Chile, Thailand, Taiwan and Turkey from emerging countries has taken place in this context. For this reason, the stock indexes which used in the study has been NIKKEI 225, S&P/NZX All, SSE Composite, JKSE, PSEI, KSE 100, IGPA, SET, TAIEX, BİST 100. So that, effects of natural disasters on the return of the stock markets of ten different countries which happened in last 20 years has been analized via event study method. According to the analysis results; although natural disasters cause great damage to the economy of the affected country, it has been determined that statistically insignificant effect on the stock markets. Generally the daily abnormal returns of the stock markets is effected negatively from the natural disaster. Another consequence of the study is that earthquakes, floods and storms are the most disastrous natural disasters. According to this the stock markets; respond to earthquakes, usually after the first trading day and no respond instantly to floods and the storms. This stuation causes from the effects of the floods and the storms cannot be predicted until a certain period of time has elapsed. The effect on the stock markets only occurs when the more information gained from the damage of the disaster which is an avarage of 7 trading days.